Bundesliga: Rafał Gikiewicz zatrzymał Bayern Monachium

Bayern Monachium poniósł pierwszą porażkę w tym sezonie. Piłkarze z Bawarii ulegli na wyjeździe Augsburgowi 0:1 w 7. kolejce niemieckiej ekstraklasy. Borussia Dortmund pokonała Schalke 04 Gelsenkirchen 1:0 i co najmniej do niedzieli będzie liderem tabeli.

Jedynego gola dla Augsburga zdobył w 59. minucie Mergim Berisha, a cały mecz w składzie gospodarzy rozegrali bramkarz Rafał Gikiewicz i obrońca Robert Gumny. Szczególnie wyróżnił się pierwszy z nich, który wyszedł zwycięsko z sytuacji sam na sam z Leroyem Sane w 73. minucie, a w doliczonym czasie obronił uderzenie głową Manuela Neuera - bramkarza Bayernu, który pobiegł w pole karne rywali w poszukiwaniu bramki wyrównującej.

Broniący tytułu Bayern był dotychczas niepokonany w Bundeslidze, ale w poprzednich trzech kolejkach trzykrotnie remisował. Wydawało się, że ten chwilowy kryzys minął, gdy Bawarczycy pokonali we wtorek Barcelonę 2:0 w Lidze Mistrzów, ale niepowodzenie z 14. przed tą kolejką Augsburgiem zwiększy presję na szkoleniowcu - Julianie Nagelsmannie.

Augsburg, który z dziewięcioma punktami awansował na 11. pozycję, pokonał na własnym stadionie mistrza w derbach Bawarii po raz drugi z rzędu. W listopadzie 2021 roku zwyciężył 2:1. Za kilka tygodni oba zespoły zmierzą się ponownie na tym samym obiekcie w 2. rundzie Pucharu Niemiec.

Monachijczycy mają 12 punktów i są na czwartej pozycji. Na pierwszą wskoczyła Borussia Dortmund, która w derbach Zagłębia Ruhry pokonała u siebie Schalke 1:0, a zwycięską bramkę zdobył 17-letni Youssoufa Moukoko w 79. minucie.

W pierwszej połowie boisko musiał opuścić kapitan gospodarzy Marco Reus, który doznał urazu stawu skokowego.

BVB ma 15 punktów, ale w niedzielę może spaść na trzecią pozycję. Tego dnia grają Union Berlin (14 pkt) z przedostatnim w tabeli VfL Wolfsburg oraz Hoffenheim (12 pkt) z SC Freiburg (13).