Polscy siatkarze wicemistrzami Europy U20. Włosi górą w wielkim finale

Polska - Włochy 2:3 w finale ME U20.

W rozegranym w Montesilvano finale mistrzostw Europy U20 polscy siatkarze przegrali z Włochami 2:3. Dwa pierwsze sety wygrali rywale, ale Polacy zdołali wyrównać stan meczu. Tie-break przebiegał jednak pod dyktando włoskiej ekipy. W spotkaniu o trzecie miejsce Bułgaria wygrała z Belgią 3:1. Turniej został rozegrany w Italii i wzięło w nim udział dwanaście reprezentacji.

Polacy udanie rozpoczęli premierową odsłonę (5:2), ale rywale szybko odrobili straty. W końcówce przejęli inicjatywę (17:21). Ich mocną bronią w tej części meczu była zagrywka (1–7). Cztery asy zaliczył Luca Porro, trzy dołożył Alessandro Alberto Bovolenta. Właśnie Porro zakończył tę odsłonę dwoma punktowymi serwisami (19:25).

W drugiej partii siatkarze Italii szybko wypracowali przewagę (5:10), którą utrzymywali na przestrzeni seta (10:14, 17:21). Byli skuteczniejsi w ofensywie i pewnie zmierzali po wygraną. W końcówce Polacy popełnili kilka błędów. Dwa z nich - autowy atak i serwis w siatkę - przyniosły Włochom ostatnie punkty. Wynik taki sam, jak w poprzednim secie – 19:25.

Włosi udanie rozpoczęli kolejnego seta (4:7), ale biało-czerwoni zerwali się do walki, szybko odrobili straty, a po asie serwisowym Piotra Śliwki było 10:8. Później Polacy utrzymywali przewagę (14:11, 18:15). Siatkarze z Italii nie rezygnowali, złapali punktowy kontakt (20:19). Gdy skutecznie zaatakował Tytus Nowik, Polacy mieli piłkę setową (24:22), rywale zdołali jednak doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Skuteczne ataki Jakuba Majchrzaka i Nowika rozstrzygnęły tę wojnę nerwów (26:24).

Czwartą odsłonę polscy siatkarze rozpoczęli od dobrych zagrywek – asami popisali się Jakub Olszewski (6:3) i Mateusz Kufka (8:4). To wyraźnie nakręciło grę biało-czerwonym, którzy w dalszej fazie seta nie dali rywalom dojść do głosu (15:10, 21:14). W końcówce kontrolowali sytuację, a w ostatnich akcjach dwukrotnie zablokowali ataki przeciwników (25:17)

Mistrza Europy U20 miał więc wyłonić tie-break. W nim nastąpiło prawdziwe przebudzenie Włochów, którzy błyskawicznie uzyskali wyraźną przewagę – przy zmianie stron Polacy tracili do rywali aż sześć oczek (2:8). Przy takiej zaliczce, w drugiej części seta mogli kontorlować sytuację. Punktowy blok dał im piłkę meczową, a kolejny zakończył to spotkanie (6:15).

Najwięcej punktów: Tytus Nowik (19), Piotr Śliwka (16), Jakub Majchrzak (11) – Polska; Alessandro Alberto Bovolenta (20), Luca Porro (16), Nicolo Volpe (12) – Włochy.

Mistrzostwa Europy juniorów w siatkówce zostały rozegrane w dniach 17–25 września w położonych w środkowych Włoszech miastach Montesilvano i Vasto. W turnieju wystartowało dwanaście reprezentacji.

W fazie grupowej Polacy pokonali 3:1 Słowację, 3:0 Serbię, 3:0 Francję, 3:2 Słowenię i przegrali 0:3 z Włochami. Awansowali z grupy I z pierwszego miejsca, a w półfinale penie wygrali z Belgią 3:0. Obsada finału ME U20 była identyczna jak w przypadku finału tegorocznych mistrzostw świata seniorów; przypomnijmy, że w spotkaniu dorosłych reprezentacji Italia wygrała w katowickim Spodku 3:1.