PlusLiga: Projekt Warszawa – stabilizacja i powrót do czołówki

Siatkówka
PlusLiga: Projekt Warszawa – stabilizacja i powrót do czołówki
fot. PAP/Leszek Szymański
Damian Wojtaszek, Andrzej Wrona, trener Roberto Santilli, prezes Grzegorz Pawlak, wiceprezes Piotr Gacek, Artur Szalpuk, Igor Grobelny i Piotr Nowakowski, podczas konferencji prasowej przed sezonem PlusLigi.

W szeregach Projektu Warszawa doszło do swoistej rewolucji kadrowej. Dziewiąty zespół minionego sezonu PlusLigi przeszedł przebudowę i pod wodzą nowego trenera Włocha Roberto Santilliego będzie walczyć o powrót do czołówki w nowej edycji rozgrywek.

Warszawski klub nie ma szczęścia do sponsorów, choć jego władze zapowiadają, że sytuacja wreszcie się ustabilizowała. Po znacznych zawirowaniach z minionych lat w zeszłym sezonie wydawało się, że sponsor z Ukrainy zapewni spokój. Wybuch wojny za wschodnią granicą Polski spowodował jednak, że siatkarze ponownie poczuli niepokój dotyczący przyszłości Projektu.

 

Zobacz także: Gdzie oglądać mecze PlusLigi? Terminarz i plan transmisji 1. kolejki

 

Na przedsezonowej konferencji prasowej prezes klubu Grzegorz Pawlak zapewnił, że sytuacja jest opanowana, a warszawski zespół ma jedynie skupić się na tym, by wrócić do czołówki.

 

– Stabilizacja to dla nas piękne słowo, możemy myśleć teraz już tylko o siatkówce i przygotowywać się do sezonu, a nie zaprzątać sobie głowy problemami, które spotykały nas w poprzednich latach – podkreślił środkowy Projektu Piotr Nowakowski.

 

Dziewiąte miejsce, które stołeczna ekipa zajęła w zeszłym sezonie, było sporym rozczarowaniem dla klubowych włodarzy, kibiców, ale także samych siatkarzy. Dlatego w zespole doszło do znaczących zmian - pożegnał się z nim trener Andrea Anastasi, który prowadził go przez ostatnie trzy lata, a także siedmiu zawodników.

 

TOP 10 akcji Projektu Warszawa w sezonie 2021/22:

 

Największą stratą dla Projektu jest bez wątpienia przyjmujący Bartosz Kwolek, który przez minione sześć sezonów był niekwestionowanym liderem ekipy. Siatkarz nie rozstał się z klubem w zbyt przyjaznych stosunkach - w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego" przyznał, że był zmęczony niepewną sytuacją i pustymi obietnicami działaczy. Dyrektor sportowy Projektu Piotr Gacek szybko zareagował na te słowa, podkreślając że to klub nie był zainteresowany przedłużeniem kontraktu z przyjmującym.

 

Zawirowania z Kwolkiem to nie jedyne problemy stołecznej ekipy, z jakimi musiała się mierzyć w przerwie letniej. Tuż po rozpoczęciu przygotowań do nadchodzącej edycji rozgrywek poważnej kontuzji doznał nowy rozgrywający zespołu Maciej Stępień. Uraz wyeliminował go z gry na cały sezon. Klub musiał więc szukać zastępstwa w momencie, gdy rynek był już mocno przetrzebiony. Ostatecznie do drużyny dołączył Dawid Pawlun, brązowy medalista mistrzostw Europy U21 oraz U22. Będzie on zmiennikiem Jana Firleja, który przeniósł się do Warszawy z Indykpolu AZS Olsztyn.

 

Początek sezonu ominie także nowego przyjmującego Projektu, mistrza olimpijskiego z Tokio Francuza Kevina Tillego. W trakcie mistrzostw świata siatkarz doznał kontuzji stopy i według nieoficjalnych informacji wróci do gry dopiero w grudniu.

 

Do dyspozycji nowego trenera będzie zatem trzech przyjmujących, którzy zdecydowali się zostać w stolicy na kolejny sezon: Igor Grobelny, Mateusz Janikowski oraz Artur Szalpuk. W klubie niezmiennie występować będą także libero Damian Wojtaszek i Dominik Jaglarski, a także trzech środkowych: Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona i Jakub Kowalczyk.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Projekt Warszawa (@projekt.warszawa)

 

Projekt ma natomiast nowy duet atakujących. Do ekipy dołączyli Niemiec Linus Weber i Holender Niels Klapwijk. Ostatnim zawodnikiem, który ma zadbać o lepsze oblicze zespołu jest ukraiński środkowy Jurij Semeniuk.

 

– Cele jak zwykle najwyższe. Wiadomo, że poprzedni sezon zakończyliśmy z wynikiem bardzo mocno niezadowalającym przede wszystkim nas, ale także ludzi dookoła klubu, kibiców. Zrobimy wszystko, żeby wrócić do czołówki i w przyszłym roku grać w europejskich pucharach" – zapowiedział Nowakowski.

 

Projekt zainauguruje sezon 1 października wyjazdowym meczem z Asseco Resovią Rzeszów  (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).

 

Skład Projektu Warszawa na sezon 2022/23:

 

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie