ZAKSA przegrała w Zawierciu! Zacięta walka w hicie PlusLigi

Aluron CMC Warta wygrała z ZAKSĄ w meczu 3. kolejki PlusLigi.

W hitowym meczu 3. kolejki PlusLigi Aluron CMC Warta Zawiercie wygrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1. Szlagierowe starcie trzeciej drużyny poprzedniego sezonu z mistrzem Polski nie zawiodło oczekiwań kibiców – obie ekipy stworzyły interesujące widowisko. Jurajscy Rycerze odnieśli trzecie zwycięstwo, a ZAKSA poniosła pierwszą porażkę w rozgrywkach.

Siatkarze Aluron CMC Warty dobrze rozpoczęli premierową partię i uzyskali przewagę (7:4). Goście zdołali odrobić straty – po skutecznym ataku Łukasza Kaczmarka było 11:11. Zawiercianie szybko jednak odbudowali przewagę (13:11, 18:13), a w końcówce mieli seta pod kontrolą. Bartosz Kwolek wywalczył piłkę setową asem serwisowym; po chwili, po jego kolejnej zagrywce przyjezdni przyjęli na drugą stronę, a z przechodzącej piłki zaatakował Miłosz Zniszczoł (25:18). Zagrywka była w tej partii mocną bronią gospodarzy (asy 3–0), a ZAKSA miała ogromne problemy na przyjęciu.

Początek drugiej odsłony to minimalna przewaga ZAKSY (4:6). Kędzierzynianie odskoczyli później na trzy oczka (8:11), ale gospodarze odrobili straty (11:11), a po asie serwisowym Uros Kovacevicia prowadzili 15:13. Dalsza część seta należała jednak do ZAKSY. Poszła punktowa seria (16:18), dobrze w ataku prezentował się Kaczmarek, który dołożył też punkt zagrywką (18:21), a wynik seta ustalił uderzeniem z lewego skrzydła Aleksander Śliwka (21:25). ZAKSA w tym secie wzmocniła zagrywkę, a w ataku była skuteczniejsza od rywali.

Set numer trzy do pewnego momentu toczył się przy minimalnej przewadze siatkarzy z Kędzierzyna-Koźla (6:18, 12:14). Końcówkę jednak po swojej myśli rozegrali gospodarze. Odskoczyli na trzy oczka, gdy asem popisał się Miguel Tavares (22:19), a dwa ostatnie punkty przyniosły Jurajskim Rycerzom skuteczne ataki Kwolka (25:22).

W czwartej partii oglądaliśmy wyrównaną walkę, a wynik długo oscylował wokół remisu. W środkowej części seta dwa błędy gospodarzy i skuteczny atak Kaczmarka pozwoliły gospodarzom odskoczyć na trzy oczka (12:15), a później na cztery (15:19). Zawiercianie złapali kontakt po bloku Kovacevicia (19:20), a następnie odrobili straty, gdy skutecznie zaatakował Kwolek (22:22). Końcówka przyniosła sporo emocji. Piłkę setową dla gości wywalczył Śliwka (23:24), ale atak Dawida Konarskiego rozpoczął grę na przewagi. Dwa ostatnie słowa w tym meczu należały do Kovacevicia, który najpierw popisał się skutecznym uderzeniem, a po chwili zatrzymał blokiem atak rywali (27:25).

Skrót meczu Aluron - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Uros Kovacevic (24), Bartosz Kwolek (20), Dawid Konarski (12) – Aluron CMC Warta; Łukasz Kaczmarek (21), Aleksander Śliwka (13), Wojciech Żaliński (12), David Smith (11) – Grupa Azoty ZAKSA. MVP: Bartosz Kwolek (18/40 = 45% skuteczności w ataku + 1 as + 1 blok).

Aluron CMC Warta: Krzysztof Rejno, Dawid Konarski, Bartosz Kwolek, Miłosz Zniszczoł, Miguel Tavares Rodrigues, Uros Kovacevic – Santiago Danani (libero) oraz Patryk Łaba, Wiktor Rajsner, Michał Kozłowski, Dawid Dulski. Trener: Michał Winiarski.
Grupa Azoty ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Adrian Staszewski, Bartłomiej Kluth. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Wyniki meczów 3. kolejki PlusLigi 2022/23:

2022-10-07: LUK Lublin – Jastrzębski Węgiel 1:3 (21:25, 22:25, 26:24, 15:25)
2022-10-08: Projekt Warszawa – Barkom Każany Lwów 3:2 (17:25, 23:25, 25:20, 25:20, 15:3)
2022-10-08: Indykpol AZS Olsztyn – GKS Katowice 3:0 (28:26, 25:19, 25:21)
2022-10-09: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:18, 21:25, 25:22, 27:25)
2022-10-09: Asseco Resovia – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-09: PSG Stal Nysa – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-10: BBTS Bielsko-Biała – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-11: Trefl Gdańsk – Cuprum Lubin (wtorek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport Extra).