Walka o brązowy medal MŚ siatkarek 2022 rozstrzygnięta w trzech setach!

Siatkarki reprezentacji Włoch pokonały USA w meczu o 3. miejsce.

W meczu o trzecie miejsce mistrzostw świata 2022 siatkarki reprezentacji Włoch wygrały w Apeldoorn ze Stanami Zjednoczonymi 3:0. Najwięcej emocji przyniósł trzeci set tego starcia, w którym siatkarki z Italii przegrywały już 20:24, zdołały jednak doprowadzić do gry na przewagi i wygrać tę partię.

Rywalizację o brązowy medal lepiej rozpoczęły siatkarki Stanów Zjednoczonych, które odskoczyły rywalkom na trzy oczka (8:11). Włoszki odrobiły straty po dwóch punktowych blokach (13:13). Przejęły inicjatywę (19:15, 21:17) i utrzymały ją w końcówce. Błąd dotknięcia siatki po stronie Amerykanek zamknął seta (25:20). Skuteczna gra Paoli Egonu, dobra postawa w polu serwisowym i błędy własne rywalek dały Italii wygraną w tej partii.

Druga odsłona również rozpoczęła się od minimalnej przewagi ekipy USA. Siatkarki z Italii odrobiły straty (10:10), a w środkowej części seta popisały się serią sześciu wygranych akcji (17:11), która - jak się później okazało - przesądziła o ich wygranej. W końcówce Włoszki pewnie zmierzały po zwycięstwo, które przypieczętowała Marina Lubian dwoma asami serwisowymi (25:15).

W trzeciej partii, po wyrównanym początku przewagę uzyskały Amerykanki (9:11). Włoskie siatkarki popełniały błędy w ataku, co ułatwiało zadanie rywalkom (14:17). Włoszki złapały punktowy kontakt (20:21), ale kolejne akcje padły łupem rywalek, które po punktowym bloku miały piłkę setową przy stanie 20:24. Wydawało się, że spotkanie przedłuży się o kolejne sety, jednak siatkarki Italii odrobiły straty! Po skutecznym ataku Egonu rozpoczęła się gra na przewagi. Wojnę nerwów wygrały Włoszki, które po punktowym bloku Anny Danesi mogły świętować wywalczenie brązowego medalu (27:25).

Skrót meczu Włochy - USA:

Najwięcej punktów: Paola Egonu (25), Miryam Sylla (9) – Włochy; Andrea Drews (10), Kelsey Robinson (8) – USA. Włoszki miały wyraźną przewagę w ataku, lepiej punktowały blokiem i popełniły mniej błędów własnych.

Włochy – USA 3:0 (25:20, 25:15, 27:25)

Włochy: Marina Lubian, Alessia Orro, Caterina Bosetti, Anna Danesi, Miryam Sylla, Paola Egonu – Monica De Gennaro (libero) oraz Cristina Chirichella. Trener: Davide Mazzanti.
USA: Lauren Carlini, Andrea Drews, Haleigh Washington, Kara Bajema, Kelsey Robinson, Chiaka Ogbogu – Justine Wong-Orantes (libero) oraz Sarah Wilhite, Hannah Tapp, Danielle Cuttino. Trener: Karch Kiraly.