PlusLiga: Siatkarze GKS Katowice odwrócili losy meczu!

Trener GKS Katowice Grzegorz Słaby.

LUK Lublin przegrał z GKS Katowice 2:3 w spotkaniu 5. kolejki PlusLigi. Była to konfrontacja dwóch drużyn, które mają ostatnio spore kłopoty kadrowe. Po dwóch setach wydawało się, że gospodarze mają na wyciągnięcie ręki pierwsze zwycięstwo w sezonie. Siatkarze GKS zdołali jednak odwrócić losy meczu.

Premierowa odsłona to wyrównana walka, w której żadna ze stron nie była w stanie zbudować trwałej przewagi (7:7, 15:15). W końcówce do głosu doszli gospodarze (19:17), lepiej dysponowani w polu serwisowym. W końcówce utrzymali kilkupunktową zaliczkę, a ostatnie punkty przyniosły im skuteczne ataki Nicolasa Szerszenia i Konrada Stajera (25:20).

W drugiej partii nadal oglądaliśmy wyrównaną grę obu drużyn, a wynik znów oscylował wokół remisu. Atutem gospodarzy znów była zagrywka, ale losy seta rozstrzygnęła dopiero rywalizacja na przewagi. Punktowy blok dał lublinianom piłkę setową (24:23), ale w następnej akcji skutecznie zaatakował Tomas Rousseaux. Jakub Wachnik wywalczył kolejną piłkę setową dla gospodarzy, a w ostatniej akcji seta Jakub Szymanski posłał piłkę w aut (27:25).

Set numer trzy to załamanie gospodarzy. Siatkarze z Katowic szybko odskoczyli na kilka oczek (4:7) i później powiększali przewagę (7:12, 12:18). Lublinianie zerwali się do walki, ale ich zapał szybko osłabł. Popełniali więcej błędów własnych od rywali, a siatkarze GKS byli skuteczni w ataku. Goście spokojnie zmierzali do przedłużenia meczu, co stało się faktem po mocnym ataku Marcina Kani ze środka (16:25).

Czwarta odsłona była bardzo podobna do poprzedniej i toczyła się pod dyktando siatkarzy GKS. Już w środkowej części seta (11:17) stało się jasne, że gospodarzom trudno będzie uniknąć tie-breaka. W końcówce lublinianie próbowali jeszcze zmniejszyć straty, ale katowiczanie kontrolowali sytuację. Jakub Jarosz ustalił wynik taj partii na 21:25.

Trzeci sobotni mecz 5. kolejki PlusLigi i trzeci tie-break! Piątą partię udanie rozpoczęli gospodarze (3:1), ale gra szybko się wyrównała. Przy zmianie stron minimalną zaliczkę po punktowym bloku mieli goście (7:8). W końcówce katowiczanie utrzymali przewagę i po błędzie rywali mieli piłkę meczową przy stanie 11:14. Wykorzystali ją za drugim podejściem – skuteczny atak Szymańskiego zamknął mecz (12:15).

Skrót meczu LUK - GKS:

Najwięcej punktów: Nicolas Szerszeń (19), Jakub Wachnik (18), Wojciech Włodarczyk (14) – LUK; Jakub Szymański (23), Jakub Jarosz (18), Tomas Rousseaux (18) – GKS. MVP: Jakub Szymański (20/30 = 67% skuteczności w ataku + 3 bloki).

Obie drużyny miały w ostatnim czasie problemy kadrowe spowodowane kontuzjami zawodników. Udało się jednak pozyskać nowych graczy, którzy zadebiutowali w tym starciu. Środkowy Sebastian Adamczyk pozyskany z PGE Skry Bełchatów, zagrał w pierwszym składzie GKS. Atakujący Rafał Faryna, ostatnio zawodnik Cerrad Enea Czarnych Radom, wszedł do gry w trakcie meczu; w pierwszym składzie LUK na ataku zagrał Nicolas Szerszeń.

LUK Lublin – GKS Katowice 2:3 (25:20, 27:25, 16:25, 21:25, 12:15)

LUK: Marcin Komenda, Wojciech Włodarczyk, Jan Nowakowski, Nicolas Szerszeń, Jakub Wachnik, Konrad Stajer – Dustin Watten (libero) oraz Jeffrey Jendryk, Cristiano Torelli, Rafał Faryna, Mateusz Jóźwik. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
GKS: Gonzalo Quiroga, Marcin Kania, Georgi Seganow, Jakub Szymański, Sebastian Adamczyk, Jakub Jarosz – Bartosz Mariański (libero) oraz Damian Domagała, Tomas Rousseaux, Dawid Ogórek (libero), Wiktor Mielczarek. Trener: Grzegorz Słaby.

Wyniki meczów 5. kolejki PlusLigi:

2022-10-21: BBTS Bielsko-Biała – Jastrzębski Węgiel 0:3 (19:25, 19:25, 19:25)
2022-10-21: PSG Stal Nysa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:21, 25:22, 25:20)
2022-10-22: PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (18:25, 25:13, 25:22, 22:25, 8:15)
2022-10-22: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:20, 24:26, 23:25, 25:20, 12:15)
2022-10-22: LUK Lublin – GKS Katowice 2:3 (25:20, 27:25, 16:25, 21:25, 12:15)
2022-10-23: Barkom Każany Lwów – MKS Ślepsk Malow Suwałki (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-23: Projekt Warszawa – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-10-24: Trefl Gdańsk – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).