PlusLiga: Drugie zwycięstwo Projektu Warszawa

Projekt Warszawa odniósł dwa zwycięstwa w pięciu meczach obecnego sezonu.

Projekt Warszawa wygrał z Cuprum Lubin 3:1 w meczu 5. kolejki PlusLigi. W Arenie Ursynów zmierzyły się dwie ekipy, które z kłopotami rozpoczęły obecny sezon. Drużyna ze stolicy zgarnęła komplet punktów, a dobrą wiadomością dla jej kibiców był powrót do gry Kevina Tillie.

Siatkarze Projektu Warszawa dobrze rozpoczęli premierową partię (5:2) i w dalszej części seta utrzymywali przewagę. Po punktowej serii pięciu wygranych akcji prowadzili już 16:8 i mogli kontrolować sytuację w końcówce. Przy stanie 17:9 po raz pierwszy w tym sezonie wszedł na boisko powracający po kontuzji Kevin Tillie. Seta zakończyła przestrzelona zagrywka lubinian (25:18). Błędy własne pogrążyły gości w tym secie – popełnili ich aż trzynaście (rywale zaledwie trzy), w tym dziesięć w polu serwisowym.

Druga odsłona przez dłuższy czas toczyła się przy przewadze gospodarzy (8:5, 16:13). Siatkarze Cuprum zdołali jednak odrobić straty – po asie serwisowym Kajetana Kubickiego było 17:17. W końcówce dobre zagrywki i skuteczna gra w ataku były atutami przyjezdnych. Ważną piłkę skończył Wojciech Ferens (20:23), a Paweł Pietraszko wywalczył piłkę setową (21:24). Projekt obronił się w dwóch akcjach, ale zepsuty serwis ustalił wynik na 23:25.

W trzeciej partii, po wyrównanym początku, przewagę uzyskali siatkarze ze stolicy (12:9). Goście odrobili straty (15:15), a po asie serwisowym Kubickiego uzyskali nawet minimalną zaliczkę 18:19. Wydawało się, że stać ich na powtórkę z poprzedniej partii, ale końcówkę rozegrali po swojej myśli gospodarze. Dwa punkty wywalczył Igor Grobelny, atak Linusa Webera dał piłkę setową (24:21), a błąd serwisowy rywali przyniósł brakujący punkt (25:22). Projekt wygrał, bo poprawił zagrywkę i dominował w tym secie w bloku (7–1).

Rozpędzona drużyna Projektu nie dała się już zatrzymać w kolejnym secie. Siatkarze Cuprum trzymali kontakt do stanu 10:9, później gospodarze wyraźnie odjechali rywalom (18:11). Przy stanie 20:14 goście zerwali się jeszcze do walki i zmniejszyli różnicę do trzech oczek – po asie Pawła Pietraszko było 20:17. Projekt utrzymał jednak przewagę. Piłkę meczową wywalczył Tillie, a spotkanie atakiem ze środka zamknął Andrzej Wrona (25:19).

Skrót meczu Projekt - Cuprum:

Najwięcej punktów: Igor Grobelny (17), Linus Weber (15), Piotr Nowakowski (12) – Projekt; Aleksander Berger (18), Remigiusz Kapica (16), Moustapha M'Baye (10) – Cuprum. Mocną bronią gospodarzy był blok (15–7). Przyjezdni popełnili aż 22 błędy w polu serwisowym. MVP: Igor Grobelny (15/29 = 52% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 1 blok).

Projekt Warszawa – Cuprum Lubin 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:19)

Projekt: Kamil Baranek, Andrzej Wrona, Jan Firlej, Igor Grobelny, Piotr Nowakowski, Linus Weber – Damian Wojtaszek (libero) oraz Kevin Tillie, Jakub Kowalczyk, Dawid Pawlun. Trener: Roberto Santilli.
Cuprum: Grzegorz Pająk, Aleksander Berger, Paweł Pietraszko, Remigiusz Kapica, Wojciech Ferens, Moustapha M'Baye – Kamil Szymura (libero) oraz Kajetan Kubicki, Maciej Sas (libero), Dominik Czerny, Jakub Ziobrowski. Trener: Paweł Rusek.

Wyniki meczów 5. kolejki PlusLigi:

2022-10-21: BBTS Bielsko-Biała – Jastrzębski Węgiel 0:3 (19:25, 19:25, 19:25)
2022-10-21: PSG Stal Nysa – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:21, 25:22, 25:20)
2022-10-22: PGE Skra Bełchatów – Asseco Resovia Rzeszów 2:3 (18:25, 25:13, 25:22, 22:25, 8:15)
2022-10-22: Aluron CMC Warta Zawiercie – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:20, 24:26, 23:25, 25:20, 12:15)
2022-10-22: LUK Lublin – GKS Katowice 2:3 (25:20, 27:25, 16:25, 21:25, 12:15)
2022-10-23: Barkom Każany Lwów – MKS Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (25:20, 22:25, 18:25, 16:25)
2022-10-23: Projekt Warszawa – Cuprum Lubin 3:1 (25:18, 23:25, 25:22, 25:19)
2022-10-24: Trefl Gdańsk – Cerrad Enea Czarni Radom (poniedziałek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).