Tauron Liga: Grupa Azoty Chemik Police – stabilizacja i walka o obronę tytułu

Siatkówka
Tauron Liga: Grupa Azoty Chemik Police – stabilizacja i walka o obronę tytułu
fot. PAP
Siatkarki Chemika Police bronią mistrzostwa Polski.

Grupa Azoty Chemik Police w sezonie Tauron Ligi 2022/23 będzie broniła tytułu mistrza Polski. Siatkarki Chemika po kilku latach przerwy w roli gospodarza znów będą grały w szczecińskiej "Netto Arenie". W składzie drużyny nie ma większych zmian, a trenerem pozostał Marek Mierzwiński, który wiosną doprowadził zespół do kolejnego tytułu.

Budowanie składu na najbliższy sezon zaczęto w Policach od pozostawienia na stanowisku pierwszego trenera Mierzwińskiego. Dotychczasowy asystent kilku wcześniejszych szkoleniowców chemiczek pod koniec lutego przejął stery po dymisji Jacka Nawrockiego. Z Mierzwińskim policzanki przeszły przez fazę play-off bez porażki zdobywając 10. w historii klubu tytuł mistrzowski. Siatkarki podkreślały przede wszystkim doskonałą atmosferę, jaką wprowadził w zespole.

 

Zobacz także: Siatkarki Chemika Police wygrały turniej w Twardogórze

 

Sama drużyna w niewielkim stopniu uległa zmianie. Odeszły Aleksandra Lipska i Aleksandra Żurowska, które bardzo rzadko grywały w poprzednim sezonie. Pożegnano się też z Serbką Bojaną Milenkovic, która także nie spełniła oczekiwań, jakich się spodziewano po reprezentantce kraju. Tymczasem Milenkovic niedawno została... mistrzynią świata. Odeszła też rozgrywająca z Brazylii Naiene Rios, która przez większość część sezonu pełniła rolę rezerwowej. Gdy kontuzji doznała Marlena Kowalewska, uniosła jednak ciężar odpowiedzialności i poprowadziła drużynę do złotego medalu.

 

Kowalewska doznała zerwania więzadeł krzyżowych i jej powrót na parkiet możliwy będzie najwcześniej pod koniec roku.

 

– Wprawdzie zmiany w składzie nie są duże, to jednak zmienił się "mózg" zespołu czyli rozegranie – powiedział Mierzwiński. Za kierowanie grą Chemika będą odpowiadać Brazylijka Josefa Fabiola oraz Słowaczka Lenka Oveckowa.

 

– Obie są, czy były, reprezentantkami swoich krajów. Z tą różnicą, że pierwsza grała w topowej reprezentacji świata, druga w drużynie, która do czołówki nie należy. Mają różną charakterystykę gry, ale to akurat dobrze – przyznał opiekun mistrza kraju.

 

Drugą Brazylijką w zespole będzie przyjmująca Maira Cipriano sprowadzona z Flamengo. Ponadto zespół uzupełniły dwie Polki: Monika Jagła i Joanna Sikorska.

 

– Stawiamy w klubie na stabilizację, bo chcemy budować zespół, który będzie funkcjonował przez lata. Nie dokonujemy transferów na siłę – skomentował Mierzwiński.

 

O stabilizacji kadry świadczy m.in. fakt przedłużenia kontraktu z kapitanem zespołu Jovaną Brakocevic-Canzian.

 

– Bardzo nam wszystkim w klubie zależało na tym, by Jovana została z nami. To bardzo doświadczona i charyzmatyczna zawodniczka. Wielokrotnie decydowała o naszych zwycięstwach w poprzednich sezonach. Doskonała w roli kapitana – komplementował Serbkę szkoleniowiec.

 

Pozostały także reprezentantki kraju Martyny Czyrniańska i Łukasik. Obie doznały kontuzji na zgrupowaniu, Łukasik już wróciła do gry, a Czyrniańska do pełnej dyspozycji wróci za ok. 2-3 tygodnie. Dopiero tydzień przed startem rozgrywek ligowych do zespołu dołączyły kadrowiczki Maria Stenzel i Agnieszka Korneluk.

 

Chemik w tym sezonie mierzy w zdobycie wszystkich możliwych trofeów krajowych. Stoi też przed szansą osiągnięcia lepszego wyniku w Lidze Mistrzyń, w której o pierwsze miejsce w grupie Polki powinny rywalizować z Eczacibasi Stambuł.

 

– Czy ten skład jest mocniejszy od tego, którym kończyliśmy poprzednie rozgrywki? To się okaże po wynikach. Być może od początku nie będziemy grali tak, jak byśmy chcieli. Zespół musi nauczyć się funkcjonować z nowymi rozgrywającymi. Najważniejsze będą wyniki w meczach o stawkę: w Superpucharze Polski, Pucharze Polski, Lidze Mistrzyń czy rundzie finałowej ekstraklasy. Ale zależy nam na tym, by do tej fazy przystąpić z jak najlepszej pozycji, bo ona daje potem atuty w rywalizacji z innymi – mówił Mierzwiński.

 

 

Jego zdaniem, istotne znaczenie będzie miało przeniesienie się Chemika na wszystkie rozgrywki do szczecińskiej "Netto Areny".

 

– Ten obiekt i to miasto zasługują na siatkarską ekstraklasę i Ligę Mistrzyń. Wielokrotnie mecze Chemika wypełniały pełne trybuny. Atmosfera była niesamowita. Dla nas to też atut wszystkie spotkania grać oraz prowadzić treningi w jednym miejscu – podsumował szkoleniowiec.

 

Skład Grupy Azoty Chemika Police na sezon 2022/23:

 

rozgrywające: Marlena Kowalewska, Josefa Fabiola Almeida de Souza (Brazylia), Lenka Oveckova (Słowacja)
przyjmujące: Martyna Łukasik, Martyna Czyrniańska, Maira Cipriano (Brazylia)
atakujące: Jovana Brakocevic-Canzian (Serbia), Joanna Sikorska
środkowe: Iga Wasielewska, Agnieszka Korneluk, Katarzyna Połeć, Marta Pol
atakujące: Jovana Brakocevic-Canzian (Serbia), Joanna Sikorska
libero: Maria Stenzel, Monika Jagła.

 

trener: Marek Mierzwiński.

 

WYNIKI MECZÓW I TABELA TAURON LIGI SIATKAREK

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie