PKO BP Ekstraklasa: Show Vladislavsa Gutkovskisa. 7:1 dla Rakowa Częstochowa

Vladislavs Gutkovskis

Piłkarze Rakowa Częstochowa mają za sobą kapitalny występ. W sobotę upokorzyli Wisłę Płock, wygrywając 7:1! Fantastycznie zaprezentował się Vladislavs Gutkovskis, który strzelił cztery gole w pierwszej połowie.

- Wielu już namaściło nas na mistrza Polski, ale do tego jeszcze daleka droga. Dzisiaj Raków postrzegany jest jako drużyna, która nie może przegrać, a to nie jest takie łatwe - mówił przed meczem trener gospodarzy Marek Papszun.

Jak się jednak okazało, w sobotni wieczór był nadspodziewanie łatwo. W 41. minucie lider prowadził już 4:0, a wszystkie gole strzelił Łotysz Gutkovskis. Po raz ostatni cztery gole w jednym meczu ekstraklasy zdobył 21 marca 2021 roku Czech Tomas Pekhart. Ówczesny napastnik Legii Warszawa dokonał tej sztuki w meczu z Zagłębiem Lubin (4:0).

Tuż przed przerwą bramkę dla ekipy z Płocka zdobył Hiszpan Davo. W drugiej połowie trwał koncert Rakowa. Na 5:1 podwyższył Bartosz Nowak, z kolei w końcówce meczu dwa trafienia dołożył Ukrainiec Władysław Koczerhin.

"Nafciarze" spadli na siódme miejsce (25), choć na początku sezonu byli rewelacją, wygrywając mecz za meczem. Imponowali wówczas skutecznością. W pierwszych czterech kolejkach zdobyli komplet punktów i aż 14 bramek. W miarę upływu sezonu gra Wisły nie była już tak efektowna i skuteczna. W ostatnich czterech meczach, licząc z Pucharem Polski (0:3 z Legią), piłkarze z Płocka zanotowali jeden remis i trzy porażki.

Tymczasem coraz więcej wskazuje na to, że Raków może po raz pierwszy w historii sięgnąć po tytuł. Był bliski celu już w dwóch ostatnich sezonach, zwłaszcza poprzednim, ale w obu przypadkach zajął drugie miejsce. Tym razem częstochowski zespół dominuje w ekstraklasie. Wygrał szósty kolejny mecz, a licząc z Pucharem Polski - siódmy. Po 15 kolejkach ma 38 punktów i aż o siedem wyprzedza Legię Warszawa.

Raków Częstochowa - Wisła Płock 7:1 (4:0)

Bramki: Gutkovskis 3, 7, 37 (k), 41, Nowak 60, Koczerhin 88, 90 - Davo 45

Raków Częstochowa: Vladan Kovacević - Zoran Arsenić, Tomas Petrasek (33. Wiktor Długosz), Stratos Svarnas - Fran Tudor, Giannis Papanikolaou (77. Gustav Berggren), Władysław Koczerhin, Ivi Lopez (77. Ben Lederman), Bartosz Nowak (64. Mateusz Wdowiak), Patryk Kun - Vladislavs Gutkovskis (64. Fabian Piasecki)

Wisła Płock: Krzysztof Kamiński - Martin Sulek, Jakub Rzeźniczak, Steve Kapuadi, Anton Krywociuk (58. Dawid Kocyła) - Kristian Vallo (58. Aleksander Pawlak), Filip Lesniak, Dominik Furman, Rafał Wolski (58. Damian Rasak), Davo (68. Marko Kolar) - Damian Warchoł (46. Mateusz Lewandowski)

Żółte kartki: Svarnas, Petrasek, Długosz, Piasecki - Davo, Lesniak, Rasak