Program Upowszechniania Strzelectwa, czyli najlepsza okazja do rozpoczęcia pięknej przygody

Inne
Program Upowszechniania Strzelectwa, czyli najlepsza okazja do rozpoczęcia pięknej przygody
fot. PAP
Zapoznanie się z podstawami strzelectwa jest na wyciągnięcie ręki!

Jeżeli ktoś zastanawia się, czy nie zawitać na strzelnicę i nie spróbować swoich sił w strzelaniu z pistoletu i karabinka, to lepszej okazji może już nie być. Ministerstwo Sportu i Turystyki stworzyło program, w ramach którego każda osoba w wieku od 18. do 26. roku życia, do końca 2022 roku, może całkowicie za darmo poznać podstawy bezpiecznego posługiwania się bronią, filozofii strzelectwa oraz zasady pierwszej pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Strzelectwo wróciło w ostatnim czasie do łask, głównie ze względu na trudną sytuację geopolityczną i inwazję wojsk Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Na strzelnice w całej Polsce zgłaszają się tłumy chętnych, by zobaczyć "jak to jest" i poczuć adrenalinę płynącą ze strzelania z broni palnej. Naprzeciw rosnącemu popytowi wyszło Ministerstwo Sportu i Turystyki, które w porozumieniu z grupą klubów sportowych zlokalizowanych w całej Polsce, stworzyło program, mający promować strzelectwo wśród obywateli.

 

Na czym polega Program Upowszechniania Strzelectwa?

 

Założenie Programu Upowszechniania Strzelectwa jest proste. Chodzi o to, by pokazać uczestnikom, jak wiele satysfakcji może nieść ze sobą strzelectwo oraz zachęcić ich do uprawiania tej właśnie dyscypliny sportu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Marian Kmita: Bortniczuk mówi - strzelać!

 

Szkolenia odbywają się w grupach liczących maksymalnie 20 osób. Każda grupa realizuje ten sam 12-godzinny program (12 godzin lekcyjnych, czyli 9 godzin zegarowych), obejmujący:

 

- część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną oraz prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji,

 

- część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.

 

Jak widać, nacisk wyraźnie położono na praktykę, w związku z czym poza wystrzeleniem 360 sztuk amunicji, uczestnicy zaznajomią się z różnymi technikami strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabinki), a także będą uczyli się, jak broń rozebrać, wyczyścić, zakonserwować oraz bezpiecznie usuwać zacięcia.

 

W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy będą mieli okazję do oddania wspomnianych 360 strzałów w następującej konfiguracji:

 

100 strzałów z broni pneumatycznej krótkiej
100 strzałów z broni pneumatycznej długiej

 

50 strzałów z broni krótkiej kaliber .22 LR (amunicja bocznego zapłonu)
50 strzałów z broni długiej kaliber .22 LR (amunicja bocznego zapłonu)

 

25 strzałów z pistoletu centralnego zapłonu kaliber 9x19mm


25 strzałów z karabinka centralnego AK/TANTAL kaliber 7,62x39/5,45x39

10 strzałów z karabinka centralnego zapłonu AR15/M4/M16 kaliber .223REM/5,56x45

 

Taka konstrukcja części praktycznej programu pozwoli każdemu uczestnikowi poznać podstawy działania broni palnej najczęściej używanej w konfliktach zbrojnych XXI wieku.

 

Jak się zapisać?

 

Jeżeli osoba w wieku 18-26 lat chciałaby wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu, to powinna zgłosić się telefonicznie na jedną ze strzelnic objętych programem, których listę znajdziecie poniżej. Trzeba się spieszyć, bo Program Upowszechniania Strzelectwa działa do końca 2022 roku, jednak jak zapewniają prowadzący - szkolenia będą odbywać się nawet w... sylwestra!

 

Województwo Śląskie – Strzelnica Silesia Gorillas

Województwo Łódzkie – Strzelnica C4 Guns

Województwo Wielkopolskie - Strzelnica Magnum

Województwo Mazowieckie – Strzelnica FSO

Województwo Lubelskie – Strzelnica Shooter

Województwo Pomorskie – Strzelnica Playground

 

Program nie zakłada użycia materiałów dydaktycznych w wersji papierowej, jednak po zarejestrowaniu się na stronie ministerstwa (POD TYM LINKIEM) oraz weryfikacji, zainteresowani otrzymają dostęp do materiałów szkoleniowych on-line. Można z nich korzystać na komputerze, tablecie oraz smartfonie lub też wydrukować wybrane zagadnienia.

 

Jako zachętę do dalszego kontynuowania edukacji strzeleckiej operator Programu Upowszechniania Strzelectwa oferuje uczestnikom programu zwolnienie z opłat wpisowych i składek członkowskich za rok 2022 oraz 2023 w Klubie Strzeleckim PROELIA.

 

Ale w ogóle na co to komu?

 

W Polsce niestety nadal można spotkać głosy o szkodliwości strzelectwa, czy też o niebezpieczeństwie z nim związanym. Taki stan rzeczy wynika po części z naszej historii, bowiem przez lata polskie społeczeństwo było systematycznie rozbrajane, a kolejnym okupantom, z oczywistych powodów, zależało na tym, by jak najbardziej obrzydzić Polakom obcowanie z bronią. Stąd, licząc praktycznie od zaborów, hitlerowską okupację odnotowując, a na rządach komunistów kończąc, w Polsce konsekwentnie malał odsetek uzbrojonych obywateli, a posiadaczom broni (obecnie około 200 tysięcy osób) przypisywano czarny PR. Jaki z kolei wpływ na obronność kraju ma obeznanie ludności cywilnej z bronią? Wystarczy choćby przypomnieć sobie wydarzenia Wojny zimowej i opór, jaki doświadczeni strzelecko i znający własny teren Finowie stawili sowietom na przełomie 1939 i 1940 roku...

 

 

Jeżeli ktokolwiek był w swoim życiu na strzelnicy, ten z pewnością wie, że strzelectwo nie ma w sobie nic z agresji czy brutalności, i w rzeczywistości może stanowić formę medytacji, wymagającej od "użytkownika" pełnego skupienia, zostawienia wszystkich myśli daleko za sobą i konsekwentnego realizowania ustalonych założeń. Na ewentualne zarzuty odnośnie braku bezpieczeństwa można z kolei odpowiedzieć w ten sposób, że najbardziej rygorystycznie przestrzeganą kwestią na każdej strzelnicy są warunki bezpieczeństwa. Dzięki temu nawet treningi początkujących nie stanowią zagrożenia, bowiem nad wszystkim czuwa doświadczona i odpowiednio przeszkolona kadra instruktorska.

 

Co zaś daje strzelectwo, oprócz satysfakcji w rozwijaniu swoim umiejętności na konkretnym polu? Zapytany kiedyś o to mistrz świata w strzelectwie sportowym Tomasz Bartnik odpowiedział: "trudno nazwać to jednym słowem, ale jest to chyba coś z pogranicza odwagi i odpowiedzialności". Taka wypowiedź może skojarzyć nieco strzelectwo ze sportami walki, bowiem w podobnym tonie wypowiadają się przecież osoby trenujące pięściarstwo, karate, czy MMA - pewne swoich umiejętności i nieszukające na co dzień zwady.

 

Dla autora tego artykułu strzelectwo stanowi z kolei niesamowitą przygodę, pełną meandrów i cały czas zaskakującą, w trakcie której ciągle pojawią się nowe odnogi do zbadania. Jeżeli ktoś jest energiczny i "wszędzie go pełno", być może odnajdzie się w strzelaniu dynamicznym, pokonywaniu strzeleckich torów z ruchomymi celami, czy nawet biegach wytrzymałościowych pokroju GROM Challenge (LINK DO REPORTAŻU Z MINIONEJ EDYCJI). Jeżeli ktoś jest z kolei opanowany i ma nieco bardziej introwertyczną naturę, być może odnajdzie się lepiej w strzelaniu długodystansowym i po zgłębieniu zagadnień balistyki będzie się mógł bawić na otwartych strzelnicach w "niedzielnego snajpera".

 

Najpierw jednak trzeba poznać podstawy, do czego świetną okazję stanowi Program Upowszechniania Strzelectwa.

 

Telewizja Polsat strzelectwem stoi

 

Nie jest żadną tajemnicą, że od kilku lat Telewizja Polsat włącza się w aktywną promocję strzelectwa, czego najbardziej dorodnym owocem jest program "Strzelnica Navala", emitowany od 2020 roku, w którym byli żołnierze legendarnej jednostki GROM zapraszają na strzelnicę znanych sportowców, osoby ze świata sportu, dziennikarzy, a nawet aktorów, a ci rywalizują ze sobą w strzelaniu z pistoletu, karabinka i broni precyzyjnej (pot. snajperskiej). Na przestrzeni 30 odcinków gościliśmy już m.in.: Zbigniewa Bońka, Renatę Mauer-Różańską, Marię Andrejczyk, Kajetana Duszyńskiego, Adama Kszczota, Jana Błachowicza, Tomasza Majewskiego, Artura Siódmiaka, Krzysztofa Ibisza, Marcina Możdżonka, Wojciecha Nowickiego i wielu, wielu innych!

 

 

Głównym prowadzącym program jest były operator JW GROM z 18-letnim stażem Paweł "Naval" Mateńczuk, a na przestrzeni dotychczasowych sezonów pomagali mu również: kolega z jednostki, dowódca zespołu bojowego i snajper Michał Pycio, redaktor naczelny "Frag Out! Magazine" i oficer w stanie spoczynku Michał "Królik" Sitarski, oraz miłośnik broni oraz komentator Polsatu Sport Łukasz "Juras" Jurkowski.

 

 

Obecnie, co niedzielę, na antenie Polsatu Sport mają swoje miejsce premiery odcinków 3. sezonu "naszej strzelnicy", na którą serdecznie zapraszamy. Wszystkie odcinki, które zostały już wyemitowane w telewizji trafiają również na stronę Polsatsport.pl i są dostępne pod tym LINKIEM.

 

To co, drodzy Państwo, do zobaczenia na strzelnicy?

Adam Łuczka/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie