PlusLiga: Ósmy tie-break beniaminka ze Lwowa

Barkom Każany Lwów - Trefl Gdańsk 2:3.

W meczu kończącym 16. kolejkę PlusLigi drużyna Barkom-Każany Lwów przegrała z Treflem Gdańsk 2:3. Siatkarze ze Lwowa zagrali ósmy tie-break w obecnym sezonie, ale po raz siódmy przegrali decydującą partię.

Gdańszczanie efektownie rozpoczęli to spotkanie (0:4) i w kolejnych akcjach utrzymywali przewagę (8:12, 16:20). Byli skuteczniejsi od rywali w ataku i dzięki temu pewnie wygrali premierową partię. Seta zamknął atakiem blok-aut Bartłomiej Bołądź (19:25).

Set numer dwa to również dobre otwarcie Trefla (5:10), tym razem jednak siatkarze Barkom-Każany zdołali odrobić straty – gdy Wasyl Tupczi zaserwował dwa asy, było 17:17. Gospodarze uzyskali też na moment przewagę, kluczowe akcje tej partii padły jednak łupem gdańszczan. Skuteczne ataki Mikołaja Sawickiego przyniosły im decydujące punkty (23:25).

W trzeciej odsłonie, po wyrównanym początku, inicjatywę przejęli siatkarze ze Lwowa. Poprawili skuteczność w ataku, dołożyli blok i zagrywkę i odskoczyli na kilka punktów. Po asie serwisowym Witalija Kuczera prowadzili 20:14. W końcówce dwiema punktowymi zagrywkami odpowiedział jeszcze Karol Urbanowicz, ale Tupczi skutecznym atakiem ustalił wynik na 25:22.

Czwartego seta udanie otworzyli goście (1:4), ale gra szybko się wyrównała. Wynik przez pewien czas oscylował wokół remisu, ale w końcówce przewagę zaczęli budować siatkarze Barkomu. Po punktowym bloku odskoczyli na trzy oczka (22:19), a Murat Yenipazar wywalczył piłkę setową (24:20). Jeszcze asa zaserwował Bołądź, ale zepsuta zagrywka w kolejnej akcji zakończyła seta (25:22).

Spotkanie zwieńczył więc tie-break – już ósmy w tym sezonie w wykonaniu drużyny ze Lwowa i dopiero drugi dla Trefla. Decydującą partię dobrze rozpoczęli goście, a po asie Jana Franchi Martíneza było 1:4. Przy zmianie stron goście nadal mieli trzy oczka zaliczki (5:8), a tuż po niej punkt zagrywką dołożył Urbanowicz. Gdańszczanie złapali właściwy rytm i pewnie zmierzali po zwycięstwo. Kolejnego asa dołożył Martínez (7:13), piłkę meczową wywalczył Sawicki (8:14), a zepsuta zagrywka rywali dała gościom ostatni punkt (10:15).

Skrót meczu Barkom Każany - Trefl:

Najwięcej punktów: Wasyl Tupczi (26), Jonas Kvalen (13), Witalij Kuczer (11) – Barkom-Każany; Bartłomiej Bołądź (24), Mikołaj Sawicki (18), Jan Franchi Martínez (15), Karol Urbanowicz (11) – Trefl. Sporo punktów bezpośrednio z zagrywki (11–13). MVP: Luke Perry.

Barkom-Każany Lwów – Trefl Gdańsk 2:3 (19:25, 23:25, 25:22, 25:22, 10:15)

Barkom-Każany: Artem Smolar, Murat Yenipazar, Julius Firkal, Władysław Szczurow, Wasyl Tupczi, Jonas Kvalen – Dmytro Kanajew (libero) oraz Bohdan Mazenko, Witalij Kuczer, Ołeksij Hołowen, Wołodymyr Tewkun. Trener: Ugis Krastins.
Trefl: Karol Urbanowicz, Lukas Kampa, Jan Franchi Martínez, Patryk Niemiec, Bartłomiej Bołądź, Mikołaj Sawicki – Luke Perry (libero) oraz Jakub Czerwiński, Kamil Droszyński, Mariusz Wlazły, Aliaksei Nasevich, Janusz Gałązka. Trener: Igor Juricić.

Wyniki meczów 16. kolejki PlusLigi:

2022-12-15: Cuprum Lubin – BBTS Bielsko-Biała 3:1 (25:16, 25:21, 21:25, 25:20)
2022-12-16: MKS Ślepsk Malow Suwałki – PSG Stal Nysa 0:3 (18:25, 23:25, 21:25)
2022-12-16: Cerrad Enea Czarni Radom – LUK Lublin 2:3 (25:23, 21:25, 18:25, 25:22, 8:15)
2022-12-17: PGE Skra Bełchatów – Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (23:25, 25:20, 23:25, 25:20, 13:15)
2022-12-17: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 2:3 (25:17, 22:25, 25:18, 25:27, 12:15)
2022-12-17: GKS Katowice – Jastrzębski Węgiel 0:3 (21:25, 21:25, 16:25).
2022-12-18: Projekt Warszawa – Asseco Resovia Rzeszów 0:3 (13:25, 16:25, 17:25)
2022-12-18: Barkom Każany Lwów – Trefl Gdańsk 2:3 (19:25, 23:25, 25:22, 25:22, 10:15).