PlusLiga: ZAKSA przegrała w Lublinie! Druga z rzędu porażka mistrzów Polski

LUK - ZAKSA 3:2.

Siatkarze LUK Lublin wygrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 meczu 17. kolejki PlusLigi. W pierwszej, niezwykle zaciętej partii górą byli gospodarze (39:37); dwie kolejne padły łupem ZAKSY, ale podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza zdołali doprowadzić do tie-breaka, którego rozstrzygnęli na swoją korzyść. ZAKSA przegrała drugi mecz z rzędu – w poprzedniej kolejce uległa u siebie Indykpolowi AZS Olsztyn 2:3.

Premierowa odsłona toczyła się na początku przy minimalnej przewadze ZAKSY. W środkowej części seta kędzierzynianie wygrali trzy akcje z rzędu i zbudowali solidną zaliczkę (14:18). Przy stanie 18:22 wydawało się, że dowiozą do końca korzystny rezultat. Wówczas jednak nastąpiło niespodziewane przebudzenie gospodarzy, w szeregach których dobrze zaprezentował się Szymon Romać. ZAKSA miała piłkę setową przy stanie 22:24, rywale doprowadzili jednak do gry na przewagi. Była ona bardzo długa i zacięta – raz jedna, raz druga strona miała piłki na skończenie seta. Po 42 minutach gry wynik na 39:37 ustalił punktowy blok lublinian.'

Set numer dwa to ciąg dalszy wyrównanej gry obu zespołów. Żadna ze stron długo nie była w stanie zbudować trwałej przewagi i wynik oscylował wokół remisu. Tak było do stanu 18:18, a później poszła punktowa seria ZAKSY. Goście wygrali siedem akcji z rzędu i zamknęli seta w jednym ustawieniu z Marcinem Januszem w polu serwisowym (18:25).

Set numer trzy to mocne otwarcie ZAKSY. Gospodarze znów nie byli w stanie zrzucić Janusza z pola serwisowego i przegrali serię akcji (1:9). To właściwie ustawiło rywalizację w tej części meczu, bo lublinianie nie byli już w stanie zbliżyć się do rywali (8:14, 12:20). Kędzierzynianie kontrolowali sytuację, a ich zwycięstwo przypieczętował skutecznym atakiem Bartlomiej Kluth (17:25).

Gospodarze udanie rozpoczęli kolejną partię (4:1), ale gra szybko się wyrównała. Później przewagę zaczęli budować gospodarze – po asie serwisowym Nicolasa Szerszenia prowadzili 18:16, po punktowym bloku już 21:17. Gdy asem serwisowym popisał się Tomasz Kalembka, ZAKSA złapała kontakt (22:21), ale gospodarze zdołali obronić przewagę. Szerszeń zamknął seta skutecznym atakiem (25:23).

Rywalizację obu ekip zwieńczył więc tie-break, w którym początek należał do lublinian. Po ataku Romacia gospodarze mieli trzy oczka zaliczki przy zmianie stron (8:5). Po niej atakujący LUK dołożył jeszcze asa. W końcówce ekipa z Lublina utrzymała przewagę i wygrała 15:10.

Skrót meczu LUK - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Szymon Romać (25), Nicolas Szerszeń (19), Wojciech Włodarczyk (16) – LUK; Aleksander Śliwka (30), Łukasz Kaczmarek (20), Dmytro Paszycki (12), David Smith (11) – ZAKSA. MVP: Nicolas Szerszeń (17/32 = 53% skuteczności w ataku + 2 asy serwisowe).

W pierwszym meczu obu drużyn w obecnym sezonie Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonała LUK Lublin 3:0. Spotkanie rozegrano 4 października w ramach 2. kolejki.

LUK: Jan Nowakowski, Szymon Romać, Nicolas Szerszeń, Jeffrey Jendryk, Marcin Komenda, Wojciech Włodarczyk – Dustin Watten (libero) oraz Szymon Gregorowicz (libero), Mateusz Malinowski, Konrad Stajer, Cristiano Torelli Mello Tavares, Jakub Wachnik, Damian Hudzik. Trener: Dariusz Daszkiewicz.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Wojciech Żaliński, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Adrian Staszewski, Przemysław Stępień, Tomasz Kalembka. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Terminarz i plan transmisji 17. kolejki PlusLigi:

2022-12-20: Aluron CMC Warta Zawiercie – Cerrad Enea Czarni Radom 3:0 (25:23, 25:17, 25:21)
2022-12-20: LUK Lublin – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (39:37, 18:25, 17:25, 25:23, 15:10)
2022-12-21: Indykpol AZS Olsztyn – Jastrzębski Węgiel (środa, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-21: PSG Stal Nysa – Cuprum Lubin (środa, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-21: Projekt Warszawa – GKS Katowice (środa, godzina 21.00; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-22: BBTS Bielsko-Biała – PGE Skra Bełchatów (czwartek, godzina 16.15; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-22: Trefl Gdańsk – MKS Ślepsk Malow Suwałki (czwartek, godzina 18.30; transmisja – Polsat Sport)
2022-12-23: Asseco Resovia Rzeszów – Barkom-Każany Lwów (piątek, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport).