Najsłynniejsze wykluczenia w polskiej siatkówce. "Prosiliśmy – Plamen, uspokój się" (WIDEO)

Żółta i czerwona kartka trzymane razem oznacza wykluczenie do końca seta.

W niedawnym meczu PlusLigi PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom (3:1), trener radomian Paweł Woicki został ukarany wykluczeniem i do końca seta nie mógł prowadzić swej drużyny. W magazynie #7strefa Jakub Bednaruk przypomniał najsłynniejsze spotkania w polskiej lidze, w których sędziowie wykluczyli z gry zawodników lub trenerów.

Co w siatkówce oznacza żółta i czerwona kartka trzymane razem? Gdy arbiter pokaże je członkowi zespołu, zostaje on wykluczony do końca seta.

"Członek zespołu, któremu udzielono sankcji wykluczenia, nie może brać udziału w dalszej części seta i musi udać się do szatni swojego zespołu do czasu zakończenia trwającego seta, bez żadnych innych konsekwencji. Jeśli wykluczony zawodnik jest na boisku musi zostać natychmiast zamieniony regulaminowo lub w trybie zmiany narzuconej. Wykluczony trener traci prawo do kierowania grą zespołu w tym secie i musi udać się do szatni swojego zespołu do czasu zakończenia trwającego seta" – mówią przepisy gry w piłkę siatkową.

Takich sytuacji nie brakowało w historii siatkarskiej ligi w Polsce. Ostatnio żółtą i czerwoną kartkę obejrzał trener Paweł Woicki. Za nerwowe dyskusje z arbitrami w trzecim secie, szkoleniowiec Cerrad Enea Czarnych Radom do końca tej partii nie mógł prowadzić swej drużyny.

W magazynie #7strefa trener Jakub Bednaruk przypomniał kilka słynnych sytuacji w której zawodnicy lub trenerzy zostali wyrzuceni z gry w meczach rozgrywanych pod egidą Polskiej Ligi Siatkówki.

◉ Płamen Konstantinow (26 marca 2006, Wkręt-met Domex AZS Częstochowa – Jastrzębski Węgiel 1:3/półfinał play-off PLS)

Płamen Konstantinow był wówczas największą gwiazdą PLS. Sytuacja, w której otrzymał czerwoną kartkę (wówczas tak sygnalizowano taką karę) w półfinałowym meczu w Częstochowie i został wyrzucony z boiska odbiła się więc szerokim echem. Tym bardziej, że była to pierwszy taki przypadek w historii profesjonalnej ligi w Polsce. Na szczęście dla jastrzębian, kara dla ich czołowego zawodnika nie przeszkodziła im w wygraniu rywalizacji.

W szatni trener Ryszard Bosek powiedział "Plamen, uważaj, sędziowie na ciebie czekają", prosiliśmy go, "Plamen, uspokój się"... Prowadziliśmy 2:0 w Częstochowie, mecz szedł na 3:0, ale Plamen oczywiście zrobił swoje... Nie wytrzymał, pokazał sędziemu "gest Kozakiewicza" i to była taka pierwsza słynna wylotka z boiska – wspominał te wydarzenia Bednaruk, który był wówczas rozgrywającym drużyny z Jastrzębia-Zdroju.

Trener Lorenzo Micelli (19 marca 2018, ŁKS Commercecon Łódź – Developres SkyRes Rzeszów 3:1/półfinał play-off LSK).

W trzecim secie trener Micelli poprosił o weryfikację wideo, a gdy nie przebiegła ona po jego myśli, wzburzony ruszył w kierunku arbitrów. Odepchnął drugiego sędziego Bogumiła Sikorę i wywołał awanturę. Za protesty otrzymał od sędziego głównego Marka Budzika żółtą i czerwoną kartkę, przez co do końca seta został odsunięty na ławkę kar.

Dla mnie to powinna być wylotka do końca sezonu za fizyczny atak na sędziego. Dostał wykluczenie tylko do końca seta – przyznał w swej analizie Bednaruk.

◉ Milad Ebadipour i Michał Filip (15 grudnia 2019, Cerrad Enea Czarni Radom – PGE Skra Bełchatów 1:3/ faza zasadnicza PlusLigi).

Rzadko spotykana sytuacja, bo tak surową karą zostali ukarani jednocześnie dwaj siatkarze. W końcówce trzeciej odsłony meczu, w trakcie zaciętej rywalizacji na przewagi, Michał Filip (Czarni) oraz Milad Ebadipour (Skra) zostali wykluczeni z gry przez sędziego Marka Budzika do końca seta za zbyt nerwową reakcję.

Trener Paweł Woicki (8 stycznia 2023, PSG Stal Nysa – Cerrad Enea Czarni Radom 3:1/ faza zasadnicza PlusLigi).

Świeża sytuacja z obecnego sezonu PlusLigi. Na początku trzeciej partii pod siatką zrobiło się nerwowo. Arbiter pokazał czerwone kartki siatkarzom obu zespołów, a następnie wykluczył do końca seta trenera Cerrad Enea Czarnych Pawła Woickiego.

Sędziowie próbowali uspokoić sytuację i czerwoną kartę dostali Tsimafei Zhukouski i Bartłomiej Lemański. Nie wiem, co się stało z Pawłem Woickim, który dwa razy wskoczył na boisko i podbiegł do sędziego. Absolutnie nie można tego robić – powiedział Bednaruk.

Pamiętne wykluczenia w siatkówce oraz analiza Jakuba Bednaruka w załączonym materiale wideo: