Inter rozbił Milan w finale Superpucharu Włoch

Kapitan Interu Mediolan Milan Skriniar i zdobywca trzeciej bramki Lautaro Martinez.

Inter pokonał Milan w derbach Mediolanu podczas środowego finału Superpucharu Włoch na King Fahd International Stadium w Arabii Saudyjskiej. "Nerazzurri" ograli "Rossonerich" 3:0, po czym siódmy raz w historii klubu wznieśli Superpuchar Italii.

Obie drużyny od pierwszych minut spotkania pokazały derbowe zacięcie. Spotkanie było dynamiczne, a zarówno Milan, jak i Inter nie zamierzały odpuścić walki o piłkę.

Pierwszy gol padł w 10. minucie meczu. Prawą stroną ruszyli zawodnicy Interu. Po szybkiej, kombinacyjnej klepce piłka trafiła do Nicoli Barelli, który mocnym podaniem po ziemi odnalazł na drugiej stronie wychowanka "Nerazzurrich" Federico Dimarco. Ten posłał mocne uderzenie blisko Cipriana Tatarusanu. Golkiper Milanu nie zdołał jednak zareagować na strzał.

W 17. minucie lewą stroną pędził Rafael Leao. Portugalczyk po "ostawieniu" obrońców oddał strzał w środek bramki. Ten jednak nie zaskoczył Andre Onany.

Brak skuteczności Milanu wykorzystał Inter. Na 11 minut po pierwszej bramce, genialne kilkudziesięciometrowe podanie do Edina Dzeko wykonał Alessandro Bastoni. Bośniak zamarkował strzał lewą nogą z lewego skrzydła, czym zdezorientował Sandro Tonallego, przełożył piłkę na prawą nogę i posłał podkręconą piłkę do siatki, w kierunku dalszego słupka.

36-latek podwyższył prowadzenie, a w konsekwencji tego, podopiecznych Simone Inzaghiego schodzili na przerwę jako prowadzący w tym spotkaniu. Ostatecznie to Milan częściej był przy futbolówce, jednak lepiej wykorzystać ją potrafił Inter.

W 63. minucie zdobywca pierwszej bramki, Dimarco sygnalizował uraz, zmienił go Robin Gosens. Chwilę później na zdecydowaną reakcję w kierunku ofensywnym pokusił się trener Stefano Pioli. Tym sposobem na boisku pojawili się Divock Origi, Charles De Ketelaere i Pierre Kalulu. Później na boisku, w barwach drużyny prowadzącej, pojawili się jeszcze Joaquin Correa i Roberto Gagliardini.

"Rossoneri" przejęli inicjatywę w drugiej połowie, jednak na nic się to zdało. Większość ich strzałów na bramkę Onany była albo zbyt słaba, albo prosto w środek bramki.

Całe spotkanie, golem w 77. minucie, zamknął definitywnie Lautaro Martinez. Argentyński napastnik wygrał pojedynek z Fikayo Tomorim w polu karnym, a następnie bez presji "na plecach" zdobył ostatniego gola meczu.

Gdy wszystko było już praktycznie przesądzone, Stefano Pioli, na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry, wprowadził Ante Rebicia oraz Serginio Desta. To także nie pomogło. Milan był w tym meczu bezsilny, podczas gdy Inter wykazał się szaloną determinacją w wielkim finale Superpucharu Włoch.

Dla odmiany, trener Simone Inzaghi postanowił dać parę minut na placu gry reszcie swoich piłkarzy. W ten oto sposób z ławki podnieśli się jeszcze Stefan de Vrij i Kristjan Asllani. W doliczonym czasie gry Ante Rebić próbował zaskoczyć Andre Onanę. Ostatecznie jednak piłka, po jego centrostrzale, uderzyła w poprzeczkę.

AC Milan i Inter Mediolan już raz stanęły naprzeciwko siebie w obecnym sezonie. Pierwsze derby Mediolanu w tym sezonie zostały rozegrane w piątej kolejce Serie A, 3 września 2022 roku. Wówczas lepszy okazał się AC Milan, który zwyciężył 3:2. Rewanż nastąpił zatem już w kolejnym spotkaniu. Inter wygrywał Superpuchar Włoch w latach: 1989, 2005, 2006, 2008, 2010, 2021 i 2023.

Inter Mediolan - AC Milan 3:0 (2:0)

Bramki: Federico Dimarco 10, Edin Dzeko 21, Lautaro Martinez 77