Mecz w cieniu kontuzji! Indykpol AZS Olsztyn wygrał w Bielsku-Białej

Joshua Tuaniga doznał w meczu z BBTS groźnie wyglądającej kontuzji.

W spotkaniu 21. kolejki PlusLigi siatkarze BBTS Bielsko-Biała przegrali z Indykpolem AZS Olsztyn 1:3. Mecz toczył się pod znakiem kontuzji – fatalnie wyglądającego urazu łokcia doznał Joshua Tuaniga, boisko z urazami opuścili też Konstantin Cupković, Mateusz Poręba i Moritz Karlitzek, a w pełnym wymiarze nie mógł wystąpić Jake Hanes.

Faworyzowani olsztynianie szybko uzyskali wyraźną przewagę w pierwszej partii (5:9). Gospodarze próbowali nawiązać walkę, ale siatkarze Indykpolu AZS utrzymywali przewagę (12:17, 17:22). Goście lepiej w tym secie prezentowali się w bloku i popełnili mniej błędów od rywali. W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Bartłomiej Lipiński (20:25).

W drugiej partii siatkarze Indykpolu AZS przeważali od początku (1:4). W dalszej części seta pewnie utrzymywali wyraźną zaliczkę, ale przy stanie 16:21 doszło do dramatycznej sytuacji. Rozgrywający gości Joshua Tuaniga pechowo upadł i fatalnie wykręcił sobie łokieć. Musiał opuścić boisko z unieruchomioną ręką. Mimo trudniej sytuacji, olsztynianie dowieźli przewagę. Wynik na 17:25 ustalił Taylor Averill. Gospodarze w tej partii praktycznie nie zaistnieli – na 17 punktów, aż 10 dały im błędy rywali.

Fatalna sytuacja z końcówki drugiej partii nie mogła nie wpłynąć na grę drużyny z Olsztyna. W efekcie trzeci set był bardziej wyrównany od poprzednich. Siatkarze BBTS uzyskali na początku minimalną przewagę (10:8). W środkowej części seta prowadzili 17:14, ale przegrali cztery kolejne akcje (17:18). Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce na korzyść bielszczan. Wygrali oni trzy akcje od stanu 22:22 – dwoma skutecznymi atakami, przedzielonymi błędem gości, popisał się Jakub Urbanowicz (25:22).

Początek czwartej odsłony to dobra gra gospodarzy, ale od stanu 12:11 inicjatywę przejęli olsztynianie. Wygrali trzy akcje (12:14), później cztery kolejne (13:18) i w końcówce mieli sytuację pod kontrolą. Spokojnie zmierzali po zwycięstwo, zamykając mecz punktowym blokiem (19:25).

Skrót meczu BBTS - Indykpol AZS:

Najwięcej punktów: Daulton Sinoski (17), Jakub Urbanowicz (12) – BBTS; Taylor Averill (17), Bartłomiej Lipiński (15), Moritz Karlitzek (11) – Indykpol AZS. Dominacja olsztynian w bloku (1–11). MVP: Taylor Averill (14/16 = 88% skuteczności w ataku + 1 as serwisowy + 2 bloki).

BBTS Bielsko-Biała – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (20:25, 17:25, 25:22, 19:25)

BBTS: Mateusz Zawalski, Radosław Gil, Konrad Formela, Dawid Woch, Daulton Sinoski, Konstantin Cupković – Dominik Teklak (libero) oraz Radosław Puczkowski, Ovidiu Darlaczi, Jakub Urbanowicz, Bartosz Fijałek (libero), Jake Hanes. Trener: Sergiej Kapelus.
Indykpol AZS: Mateusz Poręba, Joshua Tuaniga, Moritz Karlitzek, Taylor Averill, Karol Butryn, Bartłomiej Lipiński – Kuba Hawryluk (libero) oraz Jan Król, Karol Jankiewicz, Szymon Jakubiszak, Robbert Andringa. Trener: Javier Weber.

Wyniki meczów 21. kolejki PlusLigi:

2023-01-19: Trefl Gdańsk – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1 (25:22, 22:25, 25:18, 25:23)
2023-01-20: BBTS Bielsko-Biała – Indykpol AZS Olsztyn 1:3 (20:25, 17:25, 25:22, 19:25)
2023-01-20: Asseco Resovia Rzeszów – Cerrad Enea Czarni Radom (piątek, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-21: Aluron CMC Warta Zawiercie – LUK Lublin (sobota, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-21: Barkom Każany Lwów – Cuprum Lubin (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-22: Projekt Warszawa – PGE Skra Bełchatów (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-22: MKS Ślepsk Malow Suwałki – GKS Katowice (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-01-22: Jastrzębski Węgiel – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).