Wielki wyczyn Kamila Stocha! Wyprzedził Adama Małysza!

Kamil Stoch

Sobotni konkurs Pucharu Świata w Sapporo był zarazem 400. w karierze Kamila Stocha. Utytułowany polski skoczek zajął ósme miejsce, co pozwoliło mu zdobyć 32 punkty. Jak się okazało, na wagę wyprzedzenia Adama Małysza w klasyfikacji wszech czasów!

Stoch to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków w historii. Na swoim koncie posiada dwie kryształowe kule za triumf w Pucharze Świata, w którym zadebiutował 20 lat temu - w 2003 roku.

Przed sobotnim konkursem w Sapporo 35-latek miał na swoim koncie 13055 punktów wywalczonych we wszystkich dotychczasowych zmaganiach Pucharu Świata. W klasyfikacji wszech czasów zajmował trzecie miejsce - tuż za Małyszem, do którego tracił 25 "oczek".

Ósma lokata na japońskiej skoczni i zdobyte tym samym 32 punkty pozwoliły zatem Stochowi na przeskoczenie legendarnego skoczka o siedem "oczek" i uplasowanie się na drugim miejscu. Obecnie Stocha wyprzedza już tylko jedna legenda - Janne Ahonen, który zdobył aż 15753 punkty.

Małysz w swojej karierze czterokrotnie wygrał Puchar Świata.

Zawodnicy z największa liczbą punktów w Pucharze Świata:

1. Janne Ahonen 15753 pkt.
2. Kamil Stoch 13077
3. Adam Małysz 13070
4. Simon Ammann 12778
5. Noriaki Kasai 11978

Stoch również znajduje się w ścisłym gronie zawodników pod względem największej liczby występów w zawodach Pucharu Świata. Z 400 konkursami na koncie plasuje się na czwartym miejscu - również za Ahonenem (412). Przed nimi są Simon Ammann (474) i rzecz jasna Noriaki Kasai (569). 50-letni Japończyk jest blisko wystartowania w 570. konkursie, ponieważ postanowił wziąć udział w kwalifikacjach do japońskich turniejów w Sapporo. Dwukrotnie był o krok od uzyskania kwalifikacji, a trzecią szansę będzie miał jeszcze w niedzielę.