Kto zorganizuje mundial w 2030 roku? Jest mocna kandydatura

Piłka nożna
Kto zorganizuje mundial w 2030 roku? Jest mocna kandydatura
Fot. PAP
Kto zorganizuje mundial w 2030 roku? Jest mocna kandydatura

Argentyna, Urugwaj, Chile i Paragwaj zaapelowały we wtorek do Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej o "uszanowanie jubileuszu stulecia" pierwszych mistrzostw świata, które odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Cztery kraje Ameryki Południowej chcą razem zorganizować mundial w 2030 roku.

"Jesteśmy przekonani, że FIFA ma obowiązek uszanowania pamięci tych, którzy zorganizowali pierwszy mundial" - oświadczył szef Południowoamerykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CONMEBOL) Alejandro Dominguez podczas ceremonii przedstawienia wspólnej kandydatury w siedzibie argentyńskiej federacji w miejscowości Ezeiza koło Buenos Aires.

 

Ideę wspólnej kandydatury poparł prezydent Argentyny Alberto Fernandez, który zaproponował nawet jej rozszerzenie.

 

ZOBACZ TAKŻE: To będzie nowy selekcjoner reprezentacji Belgii? Jest jedna przeszkoda

 

"Reprezentacja Argentyny przywiozła z powrotem Puchar Świata na nasz kontynent i byłoby wielką radością, gdyby po 100 latach Puchar Świata powrócił tam, gdzie wszystko się zaczęło: do Ameryki Południowej" - napisał prezydent Fernandez na Twitterze.

 

"To kandydatura całego kontynentu. Z tego powodu zamierzam zaproponować, aby nasz bratni kraj Boliwia był częścią tego marzenia" - dodał Fernandez.

 

W Ameryce Południowej rozegrano dotychczas pięć mundiali: w 1930 roku w Urugwaju, w 1950 w Brazylii, w 1962 w Chile, w 1978 w Argentynie oraz w 2014 ponownie w Brazylii.

 

O prawa gospodarza mistrzostw świata w 2030 roku chcą ubiegać się Hiszpania i Portugalia, które w październiku ubiegłego roku włączyły do swojego projektu także Ukrainę. Inną wspólną kandydaturę rozważają Grecja, Egipt i Arabia Saudyjska.

 

Ubiegłoroczne mistrzostwa świata odbyły się w listopadzie i grudniu w Katarze, gdzie swój trzeci tytuł mistrzowski wywalczyła Argentyna. W 2026 roku mundial zorganizują USA, Kanada i Meksyk, po raz pierwszy z udziałem aż 48 drużyn.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie