Wielka forma siatkarzy Projektu! Mistrz i wicemistrz nie ugrali nawet punktu

Jastrzębski Węgiel przegrał z Projektem 1:3.

Jastrzębski Węgiel przegrał z Projektem Warszawa 1:3 w szlagierowym starciu 24. kolejki PlusLigi. Drużyna trenera Piotra Grabana w poprzedniej kolejce ograła u siebie mistrza Polski – Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:1, a teraz pokonała na wyjeździe ekipę wicemistrza. To ósmy mecz z rzędu wygrany przez zespół ze stolicy.

Spotkanie efektownie rozpoczęli siatkarze Projektu, którzy od pierwszych akcji naskoczyli na rywala. Po serii dobrych zagrywek Artura Szalpuka uzyskali solidną zaliczkę (3:10). Takie otwarcie nakręciło drużynę ze stolicy, która utrzymywała wyraźną przewagę (6:14, 13:20). Goście byli skuteczniejsi w ataku i lepiej punktowali blokiem (0–3). Pewnie dowieźli przewagę, kończąc seta atakiem Jakuba Kowalczyka ze środka (18:25).

W drugiej odsłonie role się odwróciły. Po wyrównanym początku (10:10), inicjatywę przejęli jastrzębianie. Ważną rolę odegrała zmiana rozgrywającego – od początku seta zagrał Eemi Tervaportti. Swoje zrobiła też zagrywka. Asami popisali się Jakub Macyra (12:10), Stephen Boyer (14:11), a później jeszcze Tervaportti (20:16). Końcówka to gra "do jednej bramki". Tomasz Fornal ustalił wynik na 25:17.

Trzecia partia była nieco bardziej wyrównana od poprzednich. Dobrze rozpoczęli jastrzębianie – dwoma asami popisał się Boyer (4:1). Goście szybko jednak odrobili straty. Punktową zagrywką zrewanżował się Szalpuk i było 8:8. Wyrównana walka trwała niemal do końca. Ekipa z Warszawy odskoczyła na trzy oczka i po ataku Szalpuka gospodarze przegrywali 18:21. Atak Boyera i as Fornala pozwoliły złapać kontakt (21:22), ale kluczowe akcje padły łupem siatkarzy Projektu. Po asie serwisowym Szalpuka goście rozstrzygnęli tę partię na swoją korzyść (21:25).

W czwartym secie emocje sięgnęły zenitu. Obie ekipy toczyły wyrównaną walkę. Co prawda gospodarze w środkowej części seta miewali minimalną przewagę (14:12, 17:15), rywale jednak szybko odrabiali straty. Po serii wygranych akcji to przyjezdni odskoczyli na trzy oczka i po skutecznym ataku Piotra Nowakowskiego ze środka było 18:21. To był kluczowy moment seta, bo zespół z Warszawy już nie oddał przewagi. Skuteczny atak Szalpuka zamknął rywalizację w tym szlagierowym starciu (22:25).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Projekt:

Najwięcej punktów: Stephen Boyer (19), Trevor Clevenot (16), Tomasz Fornal (16) – Jastrzębski Węgiel; Artur Szalpuk (27), Kevin Tillie (15), Jakub Kowalczyk (10), Piotr Nowakowski (10) – Projekt. Gospodarze lepiej punktowali zagrywką (9–6), a goście blokiem (6–11); siatkarze Projektu byli też skuteczniejsi w ataku (52%–61%). MVP: Artur Szalpuk (21/30 = 71% skuteczności w ataku + 4 asy + 2 bloki; zagrał na +21).

Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa 1:3 (18:25, 25:17, 21:25, 22:25)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Jakub Macyra, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero) oraz Jan Hadrava, Eemi Tervaportti, Rafał Szymura. Trener: Marcelo Mendez.
Projekt: Kevin Tillie, Piotr Nowakowski, Linus Weber, Artur Szalpuk, Jakub Kowalczyk, Jan Firlej – Damian Wojtaszek (libero) oraz Igor Grobelny, Niels Klapwijk. Trener: Piotr Graban.

Wyniki meczów 24. kolejki PlusLigi:

2023-02-09: Indykpol AZS Olsztyn – Asseco Resovia Rzeszów 1:3 (14:25, 22:25, 25:22, 32:34)
2023-02-10: Cerrad Enea Czarni Radom – MKS Ślepsk Malow Suwałki 0:3 (25:27, 19:25, 16:25)
2023-02-11: Jastrzębski Węgiel – Projekt Warszawa 1:3 (18:25, 25:17, 21:25, 22:25)
2023-02-11: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Barkom Każany Lwów (sobota, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-11: LUK Lublin – Trefl Gdańsk (sobota, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-12: Aluron CMC Warta Zawiercie – PSG Stal Nysa (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-12: PGE Skra Bełchatów – Cuprum Lubin (niedziela, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-02-12: GKS Katowice – BBTS Bielsko-Biała (niedziela, godzina 20.30; transmisja – Polsat Sport).