Trener siatkarskich mistrzów świata wraca do reprezentacji Polski! "Zdążyłem się stęsknić"

Siatkówka
Trener siatkarskich mistrzów świata wraca do reprezentacji Polski! "Zdążyłem się stęsknić"
fot. Cyfrasport
Sebastian Pawlik był asystentem selekcjonera reprezentacji Polski Vitala Heynena; w środku drugi asystent – Michał Mieszko Gogol (VNL 2019).

Nowym trenerem reprezentacji Polski U19 siatkarzy został Sebastian Pawlik. W tej drużynie zagrają młodzi zawodnicy z roczników 2005 i 2006. Dla Pawlika będzie to powrót do siatkówki młodzieżowej na poziomie reprezentacyjnym. Prowadził on m.in. kadrę U21, która wywalczyła mistrzostwo świata w 2017 roku; był również asystentem selekcjonera Vitala Heynena w dorosłej reprezentacji.

– Jest to trener bardzo doświadczony, który pracował nie tylko ze złotym rocznikiem 1997, ale również z kadrą seniorską. Myślę, że jest w stanie przekazać swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym siatkarskim pokoleniom – tak scharakteryzował nowego szkoleniowca Stanisław Majkowski.

 

Zobacz także: Rekordzista reprezentacji Polski zmieni klub? Ma zostać nowym siatkarzem PGE Skry

 

– Chłopaki z rocznika 2005 i 2006 potrzebują troszkę wsparcia i takiego dobrego przewodnictwa, które pomoże im walczyć o najwyższe cele. Myślę, że jest to najlepsza osoba jaka dziś mogłaby pełnić tę funkcję – dodał zastępca dyrektora Pionu Szkolenia ds. siatkówki halowej i kierownik Wyszkolenia w PZPS.

 

Sebastian Pawlik od września 2020 roku pełni funkcję Trenera Głównego w SMS PZPS Spała. We wcześniejszych latach był trenerem słynnego rocznika 1997, z którym wygrał wszystko, co było do wygrania. Tamta pamiętna reprezentacja zgromadziła w swoim dorobku złoto mistrzostw Europy kadetów (2015), mistrzostwo świata kadetów (2015), mistrzostwo Europy juniorów (2016) i mistrzostwo świata juniorów (2017), zanotowała serię blisko 50 wygranych meczów, a w jej skład wchodzili między innymi Tomasz Fornal, Jakub Kochanowski i Bartosz Kwolek, którzy od lat stanowią trzon seniorskiej reprezentacji.

 

 

Szkoleniowiec miał też okazję szlifować swój warsztat pod okiem Vitala Heynena, którego był asystentem. W ostatnim sezonie wspierał trenera Macieja Bartodziejskiego, po którym przejął obecną kadrę U19.

 

– Rzeczywiście jest to dla mnie powrót po kilku latach na stanowisko pierwszego trenera młodzieżowej reprezentacji, ale muszę przyznać, że praca, którą wykonujemy na co dzień w szkole nie różni się wiele od tej, podczas kadry – przyznał Sebastian Pawlik.

 

– Na pewno możliwość prowadzenia drużyny narodowej to dodatkowy zaszczyt i emocje podczas międzynarodowej rywalizacji, za którymi trochę zdążyłem się stęsknić – przyznał.

 

Dla Pawlika będzie to kontynuacja prac z tą grupą chłopaków – Sebastian Pawlik w wakacje ubiegłego roku objął grupę rocznika 2005 i 2006. Większość tych chłopców prowadził w rozgrywkach Tauron 1. Ligi w ramach SMS PZPS Spała. Jest za nich odpowiedzialny i niejako, by kontynuować swoją misję w sezonie reprezentacyjnym, otrzymał od nas możliwość poprowadzenia tej grupy w rozgrywkach młodzieżowych – zdradził dyrektor Pionu Szkolenia Krzysztof Felczak.

 

Plany reprezentacji Polski siatkarzy U19 na 2023 rok

 

W tym roku przed kadrą U19 występ w EYOF. Wciąż niepewna jest jej przyszłość w mistrzostwach świata.

 

– Dla grupy 2005 i 2006 celem na ten sezon jest dobry wynik w EYOF, czyli Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy. Niestety tej reprezentacji nie udało się zakwalifikować z ubiegłorocznych mistrzostw Europy na mistrzostwa świata. Cały czas czekamy na decyzję FIVB – stwierdził Felczak.

 

Potencjalnie reprezentacja Polski U19 ma szansę na dziką kartę. Mówi się też o poszerzeniu liczby uczestników czempionatu

 

– EYOF jest ważnym i mocnym turniejem, bo tam gra tylko najlepsza ósemka ME. Kwestie rozszerzenia mistrzostw świata do 24 drużyn, są możliwe, ale to już nie zależy od nas – zaznaczył Sebastian Pawlik.

 

Zapytany o największe zalety pracy z młodzieżą powiedział:

 

– To jak szybki i duży jest postęp. Tego nie widać w seniorskiej siatkówce, bo zawodnicy są już ukształtowani i posiadają umiejętności na najwyższym poziomie. W kadrach młodzieżowych, bardzo motywujące jest widzieć jak zawodnik z tygodnia na tydzień czy miesiąca na miesiąc staje się lepszą wersją siebie.

 

Jest też druga strona medalu, czyli ogromna odpowiedzialność za adeptów i zaszczepienie w nich siatkarskich nawyków.

 

– Trudność jest taka, że nie ma aż tak dużej świadomości jak u starszych. Trzeba uczyć chłopaków świadomego trenowania i świadomego grania, bo to często się dzieje, że gra się na samych emocjach. Trzeba jednak umieć panować nad bodźcami i grać z głową – zakończył szkoleniowiec.

 

Reprezentacja U19 zgrupowanie rozpocznie 7 czerwca w Zakopanem. W dniach 23-30 lipca będzie rywalizować w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy, który zagrany zostanie w Mariborze w Słowenii. Mistrzostwa świata zaplanowane są w dniach 4-13 sierpnia w San Juan w Argentynie. Na ten moment Polacy nie mają kwalifikacji na czempionat.

RM, Polsat Sport, pzps.pl
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie