Kosmiczny mecz siatkarzy Jastrzębskiego Węgla! Lider PlusLigi zdemolowany w trzech setach

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zagrają w finale Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2023.

Jastrzębski Węgiel wygrał z Asseco Resovią 3:0 w drugim półfinale Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2023. Zwycięzcy zmierzą się w niedzielnym finale z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która pokonała 3:0 Aluron CMC Wartę Zawiercie. Turniej finałowy PP jest rozgrywany w Tauron Arenie Kraków.

Spotkanie lepiej rozpoczęła drużyna z Rzeszowa. Po asie serwisowym Macieja Muzaja było 3:7, później jastrzębianie przegrywali jeszcze 7:10, ale szybko przejęli inicjatywę. Poszła punktowa seria siatkarzy Jastrzębskiego Węgla, która dała im przewagę 12:10. Stephen Boyer dołożył punkt zagrywką – 122 km/h (14:11), świetnie prezentował się też w ataku. W efekcie jastrzębianie powiększali punktową różnicę, a w końcówce kontrolowali sytuację. W ostatniej akcji seta skutecznie zaatakował Tomasz Fornal (25:17).

Set numer dwa to również udane otwarcie Asseco Resovii (0:3) i tym razem jednak jastrzębianie szybko opanowali sytuację. Błyskawicznie odrobili straty (5:5), a później odskoczyli na kilka oczek (10:6). W środkowej części seta mieli wyraźną przewagę (17:11), ale rywale nie rezygnowali i po fragmencie dobrej gry zmniejszyli różnicę (19:17). Końcówka to popis Boyera. Atakujący Jastrzębskiego Węgla najpierw skutecznie zaatakował, po chwili posłał mocną zagrywkę, po której Jurij Gladyr zaatakował z przechodzącej piłki, a na koniec popisał się asem serwisowym – 119 km/h (25:19).

Trzecia odsłona nie zmieniła sytuacji. Nadal oglądaliśmy koncertową grę siatkarzy Jastrzębskiego Węgla, którzy od stanu 6:6 zaczęli dominować na parkiecie. Rozkręcali się z akcji na akcję, a rywale coraz bardziej tracili zapał do walki. Dwa asy dołożył Gladyr (19:11), a końcówce różnica wynosiła już dziesięć oczek (22:12). W końcówce rzeszowianie wygrali kilka akcji, na odrobienie strat nie było jednak szans. Nieczyste odbicie po stronie Asseco Resovii oznaczało piłkę meczową, a w kolejny błąd dał jastrzębianom brakujący punkt (25:17).

Skrót meczu Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia:

Najwięcej punktów: Stephen Boyer (20), Tomasz Fornal (17) – Jastrzębski Węgiel; Klemen Čebulj (9) – Asseco Resovia. MVP: Tomasz Fornal.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zagra w finale z Jastrzębskim Węglem po raz trzeci z rzędu. Wszystkie te spotkania wygrywali kędzierzynianie – 3:1 (2019), 3:0 (2021), 3:0 (2022). Jak będzie w tym roku?

Jastrzębski Węgiel – Asseco Resovia 3:0 (25:17, 25:19, 25:17)

Jastrzębski Węgiel: Tomasz Fornal, Moustapha M'Baye, Stephen Boyer, Trevor Clevenot, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti – Jakub Popiwczak (libero). Trener: Marcelo Mendez.
Asseco Resovia: Jan Kozamernik, Fabian Drzyzga, Torey DeFalco, Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Klemen Čebulj – Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Kędzierski, Jakub Bucki, Mauricio Borges, Bartłomiej Krulicki. Trener: Giampaolo Medei.

Wyniki meczów Tauron Pucharu Polski siatkarzy 2023:

2023-02-25: Aluron CMC Warta Zawiercie – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (18:25, 20:25, 19:25) /półfinał
2023-02-25: Jastrzębski Węgiel  – Asseco Resovia Rzeszów 3:0 (25:17, 25:19, 25:17) /półfinał

2023-02-26: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel /FINAŁ (niedziela, godzina 14.45; transmisja – Polsat Sport).