Niesamowite emocje! Złoty set zadecydował o losie siatkarek Developresu

Siatkarka Developresu Jelena Blagojevic i Ana Jaksic z Volero Le Cannet podczas rewanżowego meczu ćwierćfinałowego CEV Champions League.

Siatkarki Developresu Rzeszów wygrały z Volero Le Cannet 3:0 w rewanżowym meczu barażowym o ćwierćfinał Ligi Mistrzyń. W pierwszym spotkaniu zwycięstwo 3:0 odniosła drużyna z Francji, w tej sytuacji zwycięzcę tego dwumeczu wyłonił "złoty set". Górą była w nim ekipa z Rzeszowa, która w kolejnej rundzie zmierzy się z Eczacibasi Dynavit Stambuł.

Gospodynie rozpoczęły to spotkanie ze sporym animuszem. Wykorzystały też niedokładności w ekipie rywalek i w premierowej partii nadawały ton wydarzeniom na boisku (11:5, 21:12). Jednostronną partię Developres pewnie wygrał 25:15, kończąc seta punktowym blokiem.

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana od poprzedniej. Na przestrzeni seta minimalną przewagę miały rzeszowianki (8:7, 16:14), które wywalczyły piłkę setową przy stanie 24:22. Rywalki zdołały jednak doprowadzić do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów wygrały jednak rzeszowianki, a wynik na 29:27 ustalił błąd rywalek w ataku.

W trzecim secie przewagę uzyskały siatkarki Volero (6:10, 9:15). Podopieczne trenera Stéphane Antigi ruszyły do odrabiania strat i dopięły swego (18:18). Końcówka znów przyniosła sporo emocji. Gospodynie miały piłkę meczową przy stanie 24:22, rywalki znów doprowadziły do gry na przewagi. W ostatniej akcji popełniły jednak błąd w ataku. Wynik 26:24 dał zwycięstwo rzeszowiankom i oznaczał, że ćwierćfinalistę CEV Champions League 2023 wyłoni "złoty set".

Długo trzeba było czekać na jego rozpoczęcie – pojawiły się kłopoty z uruchomieniem protokołu elektronicznego. Decydującą partię lepiej rozpoczęły przyjezdne (3:5), rzeszowianki odrobiły straty (5:5). Przy zmianie stron gospodynie miały punkt zaliczki po ataku Izabelli Rapacz (8:7). Losy rywalizacji ważyły się do samego końca. Punktowy blok po zaciętej wymianie dał ekipie Developresu piłkę setową (14:12). Rywalki jeszcze się obroniły, ale w kolejnej akcji zepsuły zagrywkę. Drużyna z Rzeszowa wygrała 15:13 i zameldowała się w ćwierćfinale Ligi Mistrzyń 2023!

Skrót meczu Developres - Volero:

Najwięcej punktów: Gabriela Orvosova (26), Ann Kalandadze (16), Jelena Blagojevic (14) – Developres; Wita Jakimowa (17), Jelizawieta Koczurina (16) – Volero. MVP: Gabriela Orvosova (23/44 = 52% skuteczności w ataku + 3 bloki).

W ćwierćfinale LM siatkarek drużyna trenera Antigi zmierzy się z Eczacibasi Dynavit Stambuł. Pierwsze spotkanie rozegrane zostanie w Rzeszowie (14–16 marca), rewanż odbędzie się tydzień później w Turcji.

Developres jest jedyną polską drużyną, która awansowała do ćwierćfinału obecnej edycji Ligi Mistrzyń. W innych barażach o ćwierćfinał Grupa Azoty Chemik Police przegrała z Fenerbahce Opet Stambuł (2:3, 1:3), a ŁKS Commercecon Łódź z VakifBankiem Stambuł (0:3, 0:3).

Developres Rzeszów – Volero Le Cannet 3:0 (25:15, 29:27, 26:24); złoty set –15:13.

Developres Rzeszów: Katarzyna Wenerska, Gabriela Orvosova, Magdalena Jurczyk, Weronika Centka, Jelena Blagojevic, Ann Kalandadze – Aleksandra Szczygłowska (libero) oraz Julia Bińczycka, Izabela Rapacz, Anna Obiała. Trener: Stéphane Antiga
Volero Le Cannet: Viktorija Kobzar, Wita Akimowa, Milka Medeiros da Silva, Elizawieta Koczurina, Alina Popowa, Anna Kotikowa – Simin Wang (libero) oraz Ana Jaksic, Vanja Savic, Ewa Janewa. Trener: Mladen Kasic.