ME w szachach: Oliwia Kiołbasa objęła prowadzenie po pięciu rundach

Inne
ME w szachach: Oliwia Kiołbasa objęła prowadzenie po pięciu rundach
Fot. PAP
ME w szachach: Oliwia Kiołbasa objęła prowadzenie po pięciu rundach

Oliwia Kiołbasa została w środę liderką po pięciu z 11 rund mistrzostw Europy kobiet w szachach, odbywających się w czarnogórskim Petrovacu. Polka oraz Rumunka Irina Bulmaga zgromadziły po 4,5 pkt i o pół wyprzedzają osiem zawodniczek, m.in. broniącą tytułu Monikę Soćko.

Awans na pierwsze miejsce rozstawiona w turnieju z numerem 15 brązowa medalistka z Jassy sprzed dwóch lat zawdzięcza zwycięstwu białymi nad urodzoną na Białorusi, a występującą w ME pod neutralną flagą, Olgą Badelką, która w poprzednich rundach pokonała m.in. Klaudię Kulon i Karinę Cyfkę.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zapadła decyzja! Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata odbędą się w Polsce

 

Czwartą lokatę zajmuje Soćko (nr 10), broniąca tytułu wywalczonego przed rokiem w Pradze (w 2010 sięgnęła po brązowy medal). Ośmiokrotna mistrzyni Polski zremisowała w środę czarnymi z samodzielnie prowadzącą dotychczas Bulmagą, przerywając na czterech serię jej zwycięstw w turnieju.

 

Z innych reprezentantek Polski na 11. pozycji z dorobkiem 3,5 pkt plasuje się Aleksandra Malcewska.

 

Kolejne Polki zajmują następujące miejsca: 37. Karina Cyfka, 45. Alicja Śliwicka, 52. Jolanta Zawadzka, 54. Katarzyna Dwilewicz, 55. Michalina Rudzińska, 58. Liwia Jarocka, 60. Anna Kubicka - wszystkie po 3, a 50-procentowy dorobek 2,5 pkt ma 77. Klaudia Kulon.

 

Polskie szachy w Petrovacu reprezentuje 14 zawodniczek, co oznacza najliczniejszą ekipę w turnieju, w którym uczestniczy 136 szachistek z 34 federacji. Zakończenie imprezy 29 marca. Pula nagród wynosi 60 tys. euro, z czego 10 tys. dla zwyciężczyni.

mtu, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie