Kolejna federacja dopuściła Rosjan i Białorusinów do startów

Sporty walki
Kolejna federacja dopuściła Rosjan i Białorusinów do startów
fot. PAP/EPA
Międzynarodowa Federacja Taekwondo (WT) zezwoliła rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w międzynarodowych zawodach

Międzynarodowa Federacja Taekwondo (WT) zezwoliła rosyjskim i białoruskim sportowcom na udział w międzynarodowych zawodach, zachowując ich neutralny status, informuje strona internetowa WT.

Pod koniec marca komitet wykonawczy MKOl zalecił, aby międzynarodowe federacje pozwoliły Rosjanom i Białorusinom, którzy nie wspierają wojny na Ukrainie, rywalizować jako neutralni sportowcy. Jednocześnie proponuje się niedopuszczenie do udziału w zawodach drużynowych, a także sportowców indywidualnych związanych z siłami zbrojnymi i organami bezpieczeństwa.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rosyjscy szermierze nie przyjadą do Polski. Nie zaakceptowali zasad

 

"Nie wiem, jak to będzie interpretowane i przez kogo, ale niektórzy nasi zawodnicy mają kontrakty z klubami wywodzącymi się z tych resortów" - przyznał trener rosyjskiej kadry Wadim Iwanow.

 

Czwórka Rosjan reprezentujących taekwondo stawała na podium olimpijskim w Tokio.

 

Władze WT (World Taekwondo) zatwierdziły również powołanie komitetu i trzystopniowy proces weryfikacji w celu potwierdzenia, że indywidualni sportowcy i personel towarzyszący z tych krajów przestrzegają wytycznych MKOl.

 

Pierwszą imprezą, w której mogliby wystąpić reprezentanci z tych obu krajów są mistrzostwa świata w Baku, zaplanowane od 29 maja do 4 czerwca.

 

Międzynarodowa Federacja Tenisa Stołowego (ITTF) kilka dni temu podjęła podobną decyzję dopuszczającą Rosjan i Białorusinów do udziału w rywalizacji.

 

Z możliwości występu w Pucharze Świata florecistek, które odbędą się pod koniec kwietnia w Poznaniu, nie skorzysta Rosyjska Federacja Szermiercza. W uzasadnieniu podano, że warunki, które postawił im Polski Związek Szermierczy (PZSzerm), są nie do zaakceptowania. Gospodarze turnieju wytyczne opracowali na podstawie zaleceń MKOl.

JŻ, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie