Zadecydował samobój! Pogoń Szczecin lepsza w Gdańsku

Pogoń Szczecin górą w meczu z Lechią Gdańsk

W trzecim sobotnim meczu 28. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Lechia przegrała u siebie z Pogonią 0:1 (0:0). Gdańszczanie nie zasłużyli na porażkę – wypracowali wiele sytuacji, jednak znakomicie dysponowany był bramkarz rywali Dante Stipica. Jedyną bramkę szczecinianie zdobyli w 82. minucie po akcji Kamila Grosickiego i samobójczym trafieniu Joela Abu Hanny.

Było to dobre i otwarte z obu stron spotkanie. Pierwsi przed szansą stanęli przyjezdni – w 3. minucie Wahan Biczachczjan minął Abu Hannę, ale jego uderzenie zablokował Mario Maloca. W rewanżu po rzucie rożnym Flavio Paixao posłał piłkę tuż obok słupka.

W kolejnych akcjach gospodarzom zagroził Grosicki. W 10. minucie po kontrze skrzydłowy Pogoni strzelił zbyt lekko i Dusan Kuciak nie miał problemów ze skuteczną interwencją, a w 19. minucie trafił z linii pola karnego w słupek.

Końcówka pierwszej połowa należała do gdańszczan, a najlepszą okazję zmarnował w 43. minucie Bassekou Diabate. Po centrze Rafała Pietrzaka obchodzący 23. urodziny skrzydłowy z Mali główkował z pola bramkowego, ale świetną paradą popisał się Stipica. Sobotnim solenizantem jest także klubowy kolega Diabate Marco Terrazzino, który skończył 32 lata.

Tuż przed przerwą nad poprzeczką uderzył jeszcze Jarosław Kubicki. Po pierwszej połowie, chociaż dogodnych sytuacji nie brakowało, było 0:0, a ten wynik nie satysfakcjonował żadnego zespołu. Szczecinianie walczą z Lechem Poznań o trzecie miejsce, natomiast Lechia broni się przed degradacją.

Druga odsłona toczyła się już pod dyktando miejscowych. W 55. minucie biało-zieloni mogli objąć prowadzenie, ale Diabate, po bardzo dobrym prostopadłym podaniu Paixao, w sytuacji sam na sam z golkiperem rywali uderzył lekko i obok słupka.

Za chwilę Stipica obronił strzał z ośmiu metrów Abu Hanny. Co prawdą odbitą piłkę umieścił w siatce Kristers Tobers, jednak defensywny pomocnik gospodarzy znalazł się na pozycji spalonej.

W 68. minucie chorwacki bramkarz ponownie uchronił swoją drużynę od straty gola, kiedy fatalny błąd popełnił wprowadzający piłkę do gry Damian Dąbrowski, który zagrał do stojącego na linii pola karnego Łukasza Zwolińskiego. Stipica odważnym rzutem pod nogi napastnika gdańszczan zażegnał niebezpieczeństwo.

W 79. minucie udanie z kolei interweniował Kuciak, który obronił nogą uderzenie z trzech metrów Grosickiego.

180 sekund później Pogoń objęła prowadzenie, a duży udział w tym trafieniu miał właśnie Grosicki. Niespełna 35-letni boczny pomocnik minął na lewym skrzydle Henrika Castegrena i zagrał w pole karne, gdzie piłkę do własnej bramki skierował Abu Hanna.

Po tej przegranej sytuacja Lechii jest coraz trudniejsza. Podopieczni trenera Davida Badii nie strzelili gola w czwartym kolejnym meczu.

Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:1 (0:0)

Bramka: Abu Hanna 82 (s)

Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Henrik Castegren (90+3. Jakub Bartkowski), Mario Maloca, Joel Abu Hanna, Rafał Pietrzak - Bassekou Diabate (77. Dominik Piła), Kristers Tobers (77. Joeri de Kamps), Jarosław Kubicki, Flavio Paixao (63. Maciej Gajos), Marco Terrazzino (90+3. Kacper Sezonienko) - Łukasz Zwoliński.

Pogoń Szczecin: Dante Stipica - Linus Wahlqvist (62. Mariusz Malec), Benedikt Zech, Danijel Loncar, Leonardo Koutris - Wahan Biczachczjan (84. Kostas Triantafyllopoulos), Mateusz Łęgowski (58. Luka Zahovic), Damian Dąbrowski, Sebastian Kowalczyk, Kamil Grosicki - Alexander Gorgon (58. Pontus Almqvist).

Żółte kartki: Kubicki - Łęgowski, Dąbrowski