ZAKSA znów wygrała w Rzeszowie! Finał PlusLigi o krok

Siatkarze Asseco Resovii Maciej Muzaj, Jakub Kochanowski i Torey DeFalco oraz Bartosz Bednorz z Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle podczas drugiego meczu półfinałowego PlusLigi.

W drugim spotkaniu półfinału PlusLigi Asseco Resovia przegrała z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3. W rywalizacji do trzech zwycięstw ZAKSA prowadzi 2—0. Mecz numer trzy zostanie rozegrany w środę 26 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu.

Spotkanie efektownie rozpoczęli kędzierzynianie z Davidem Smithem w polu serwisowym (0:5). W dalszej części seta skuteczniejsi w ataku i lepiej prezentujący się w bloku kędzierzynianie utrzymywali wyraźną przewagę. Asseco Resovia długo nie była w stanie nawiązać walki. Goście mieli piłkę setową przy stanie 17:24 i dopiero wówczas... zaczęły się emocje. Rzeszowianie obronili się w czterech akcjach, dwa asy zaserwował Maciej Muzaj, ale Łukasz Kaczmarek przerwał serię rywali skutecznym atakiem (21:25).

Druga odsłona była zdecydowanie bardziej wyrównana. Początkowo przewagę mieli gospodarze, ale ZAKSA odrobiła straty i do końca wynik oscylował wokół remisu. Przy stanie 23:23 asa zaserwował Klemen Cebulj i gospodarze mieli piłkę setową. Aleksander Śliwka odpowiedział skutecznym atakiem i rozpoczęła się gra na przewagi. Później kolejna piłka setowa dla rzeszowian i trzy akcje z rzędu padły łupem ZAKSY. Seta zamknął Śliwka, który popisał się punktową zagrywką serwisem w boczną linię (25:27).

W trzecim secie Asseco Resovia od początku narzuciła swoje warunki gry i błyskawicznie uzyskała znaczącą przewagę (11:4). Kędzierzynianie stanęli w miejscu i nie byli w stanie znacząco zmniejszyć strat. Gospodarze byli skuteczniejsi w ataku, dominowali w bloku (5–0). Pewnie zmierzali po wygraną, którą przypieczętował skutecznym atakiem Jakub Bucki (25:18). Niepokój w szeregach gospodarzy mógł jednak budzić uraz, z jakim w końcówce seta zmagał się Cebulj.

ZAKSA odzyskała inicjatywę na początku kolejnej odsłony (6:10). Rzeszowianie musieli gonić wynik i zdołała złapać punktowy kontakt (18:19). Później jednak błysnął znakomicie dysponowany w tym meczu Bartosz Bednorz – skuteczny atak i cztery asy serwisowe właściwie rozstrzygnęły seta, a brakujący punkt dał im błąd rywali w ataku (18:25).

Skrót meczu Resovia - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Torey DeFalco (19), Maciej Muzaj (19) – Asseco Resovia; Bartosz Bednorz (29), Łukasz Kaczmarek (16), Dmytro Paszycki (10) – Grupa Azoty ZAKSA. MVP: Bartosz Bednorz (22/27 = 81% skuteczności w ataku + 5 asów + 2 bloki).

Asseco Resovia: Fabian Drzyzga, Torey DeFalco, Jakub Kochanowski, Maciej Muzaj, Klemen Cebulj, Jan Kozamernik – Paweł Zatorski (libero) oraz Michał Kędzierski, Jakub Bucki, Michał Potera (libero), Mauricio Borges, Bartłomiej Mordyl. Trener: Giampaolo Medei.
ZAKSA: David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz, Aleksander Śliwka – Erik Shoji (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Wojciech Żaliński, Przemysław Stępień. Trener: Tuomas Sammelvuo.

Stan rywalizacji play-off (do trzech zwycięstw) 2—0 dla ZAKSY.

2023-04-22: Asseco Resovia – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2:3 (25:22, 25:13, 21:25, 16:25, 12:15)
2023-04-23: Asseco Resovia – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (21:25, 25:27, 25:18, 18:25)
2023-04-26: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia (środa, godzina 17.30; transmisja – Polsat Sport)
2023-04-27: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Asseco Resovia /ewentualnie
2023-04-30: Asseco Resovia – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle /ewentualnie.