Częstochowa wraca do PlusLigi! Niespodzianka w finale Tauron 1. Ligi siatkarzy

Exact Systems Norwid Częstochowa wywalczył historyczny awans do PlusLigi.

MKS Będzin przegrał z drużyną Exact Systems Norwid Częstochowa 1:3 w trzecim meczu finału Tauron 1. Ligi siatkarzy. Siatkarze Norwida wygrali finałową serię 2—1 i wywalczyli awans do PlusLigi. Zagrają w niej po raz pierwszy w historii, a dla częstochowskiej siatkówki to powrót do elity po sześciu latach, czyli od spadku AZS w 2017 roku. Finałową porażkę MKS Będzin można nazwać sporą niespodzianką, bo ta drużyna wygrała fazę zasadniczą.

W premierowej odsłonie przewagę, po wyrównanym początku, minimalną przewagę uzyskali goście (7:9). Utrzymywali ją na przestrzeni seta, skuteczniej prezentując się w ataku. Będzinianie popełniali zdecydowanie więcej błędów, co ułatwiło zadanie rywalom. Jeden z nich zamknął tę część meczu (20:25).

W drugim secie przewagę najpierw mieli siatkarze z Częstochowy, później gospodarze popisali się punktową serią od stanu 7:10 do 12:10. Obie ekipy toczyły wyrównaną walkę. Będzinianie mieli piłkę setową przy stanie 24:22, ale przyjezdni doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Wygrali ją siatkarze MKS, a wynik na 26:24 ustalił asem serwisowym Bartosz Pietruczuk.

Gra obu ekip falowała w trzeciej odsłonie. Dobrze zaczęli gospodarze (4:2), którzy przegrali jednak cztery kolejne akcje (4:6). W środkowej części seta goście odskoczyli na cztery oczka (11:15), ale będzinianie szybko złapali kontakt (14:15), a później odrobili straty (18:18). Końcówka potoczyła się jednak po myśli częstochowian, a zmorą siatkarzy MKS znów były błędy własne (23:25).

Set numer cztery zaczął się od falstartu gospodarzy, którzy przegrali sześć akcji z rzędu. Trzema asami popisał się Krzysztof Gibek i było 1:6. Siatkarze MKS próbowali gonić wynik, ale nadal grali zbyt nerwowo. W środkowej części seta ich gra wyraźnie się posypała, a przyjezdni odskoczyli na siedem oczek (10:17). W końcówce oglądaliśmy grę "do jednej bramki". Bo efektownym bloku siatkarzy Norwida różnica wynosiła już dziesięć oczek (12:22). Seria gości trwała – po błędzie rywali mieli piłkę meczową, a po chwili Rafał Sobański zakończył finałową rywalizację asem serwisowym (12:25).

Skrót meczu MKS - Norwid:

Najwięcej punktów: Bartosz Pietruczuk (16), Renee Teppan (14), Łukasz Usowicz (10) – MKS; Rafał Sobański (22), Krzysztof Gibek (11), Damian Kogut (10) – Norwid. Drużyna z Będzina nie wytrzymała ciężaru tego meczu, o czym może świadczyć statystyka błędów własnych (18–42!). MVP: Rafał Sobański (20/36 = 56% skuteczności w ataku + 2 bloki).

Rywalizacja w finale Tauron 1. Ligi miała toczyć się do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym spotkaniu. Po decyzji Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), która zażądała natychmiastowego zakończenia sezonu, finał został skrócony.

MKS Będzin – Exact Systems Norwid Częstochowa 1:3 (20:25, 26:24, 23:25, 12:25)

MKS: Łukasz Usowicz, Jarosław Macionczyk, Brandon Koppers, Łukasz Swodczyk, Renee Teppan, Bartosz Pietruczuk – Maciej Olenderek (libero) oraz Mateusz Frąc, Kajetan Marek (libero), Jakub Rohnka, Maciej Ptaszyński. Trener: Wojciech Serafin.
Norwid: Krzysztof Gibek, Beau Graham, Rafał Sobański, Damian Kogut, Daniel Popiela, Tomasz Kowalski – Sho Takahashi (libero) oraz Mateusz Borkowski, Artur Sługocki. Trener: Leszek Hudziak.

Wyniki finałów Tauron 1. Ligi 2023:

2023-05-11: MKS Będzin – Exact Systems Norwid Częstochowa 3:0 (25:21, 25:17, 25:18)
2023-05-15: Exact Systems Norwid Częstochowa – MKS Będzin 3:1 (25:18, 14:25, 25:19, 29:27)
2023-05-18: MKS Będzin – Exact Systems Norwid Częstochowa 1:3 (20:25, 26:24, 23:25, 12:25)