Mistrzostwa Europy w chodzie. Padł rekord świata, Polacy bez sukcesów

Polacy zajęli piąte miejsce w drużynowych mistrzostwach Europy w chodzie na 35 km w czeskich Podiebradach. Wygrali Hiszpanie. W rywalizacji kobiet - bez udziału Polek - najlepsze były ich rodaczki, a najszybsza z nich Maria Perez ustanowiła rekord świata.

DME w chodzie odbywają sie po raz drugi. Oprócz rywalizacji na 35 km zawodnicy w niedzielę będą startować także na 20 km, a juniorzy na 10 km. W reprezentacji Poski zabrakło mistrza olimpijskiego z 2021 roku Dawida Tomali, który został wycofany ze składu z powodów zdrowotnych.

Hiszpanie zdominowali rywalizację na dłuższym dystansie. Perez uzyskała czas 2:37.15, o 29 sekund poprawiając tegoroczny rekord świata Peruwianki Kimberly Garcii. Wśród mężczyzn najlepszy był Martin Alvaro. Jakub Jelonek zajął 10. miejsce, Artur Brzozowski 11., a Rafał Sikora 25.