Niemcy zagrają w finale MŚ w hokeju! Czekali na to 70 lat

Niemcy pokonały w Tampere reprezentację USA po dogrywce 4:3 (2:2, 0:1, 1:0, 1:0) w drugim meczu półfinałowym mistrzostw świata w hokeju na lodzie. Wcześniej Kanada pokonała Łotwę 4:2 (0:1, 1:1, 3:0).

Po czterech minutach prowadzili Amerykanie 2:0 po bramkach Alexa Tucha i Rocco Grimaldiego, ale jeszcze w pierwszej tercji do remisu doprowadzili Frederik Tiffels i Maksymilian Szuber.

W połowie drugiej tercji hokeiści USA znów objęli prowadzenie po trafieniu Michaela Eyssimonta. Niemcy wyrównali dopiero na 83 sekundy przed końcową syreną, dzięki bramce Marcela Noebelsa. Zwycięskiego gola strzelił w ósmej minucie dogrywki Tiffels.

Niemcy zagrają o złoty medal mistrzostw świata po raz trzeci, ale po bardzo długiej przerwie. Poprzednie mecze finałowe przegrali - w 1930 roku z Kanadą, natomiast w 1953 ze Szwecją. Kanadyjczycy będą walczyć o 28. tytuł mistrzowski.

Finał Niemcy - Kanada oraz mecz o trzecie miejsce USA - Łotwa zostaną rozegrane w niedzielę. Łotysze, współgospodarze mistrzostw, po raz pierwszy będą rywalizować o medal.

W przyszłym roku mistrzostwa świata w Czechach po raz pierwszy od 2002 roku odbędą się z udziałem reprezentacji Polski, która wywalczyła awans razem z Wielką Brytanią w zakończonym na początku maja turnieju w Nottingham. Zastąpią one dwie najsłabsze drużyny MŚ w Tampere i Rydze - Węgry oraz Słowenię.