Rosyjskie medalistki olimpijskie nie wystartują na kolarskich mistrzostwach świata

Inne
Rosyjskie medalistki olimpijskie nie wystartują na kolarskich mistrzostwach świata
fot. PAP
Rosyjskie medalistki olimpijskie w kolarstwie torowym Anastazja Wojnowa i Maria Nowołodska nie zostały dopuszczone do startów przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI).

Rosyjskie medalistki olimpijskie w kolarstwie torowym Anastazja Wojnowa i Maria Nowołodska nie zostały dopuszczone do startów przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Oznacza to, że nie będą mogły wystąpić w sierpniowych mistrzostwach świata w Glasgow.

UCI na początku maja orzekła, że począwszy od 1 czerwca rosyjscy i białoruscy kolarze będą mogli rywalizować jako indywidualni neutralni sportowcy, jeśli spełnią określone kryteria zalecone przez MKOl. Zgodnie z nimi nie mogą okazywać poparcia dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę w mediach społecznościowych lub w wywiadach, nie mogą też rekrutować się z klubów powiązanych z resortami siłowymi. Ich powrót do rywalizacji jest także wykluczony w przypadku udziału w prowojennych demonstracjach Kremla lub gloryfikowaniu symbolu "Z", świadczącego o poparciu dla inwazji.

 

ZOBACZ TAKŻE: Słoweniec triumfatorem kolarskiego Orlen Wyścigu Narodów

 

Oprócz dwóch olimpijek zakaz otrzymał również kolarz paraolimpijski Aleksiej Obydennow.

 

30-letnia Wojnowa zdobyła olimpijskie srebro na torze w sprincie drużynowym w Rio 2016 wraz z Darią Szmielewą. Para ponownie połączyła siły, aby wywalczyć brąz w igrzyskach w Tokio 2020. Wojnowa zdobyła także cztery tytuły mistrzyni świata - dwa w sprincie drużynowym i dwa na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Była dwukrotną złotą medalistką Igrzysk Europejskich 2019 w Mińsku, zdobywając tytuły sprinterskie i drużynowe.

 

Nowołodska, która startowała na szosie i torze, zdobyła brąz w konkurencji madison w Tokio 2020, razem z Gułnaz Chatuncewą. 23-latka była też trzecia w tej samej konkurencji na Igrzyskach Europejskich w Mińsku.

 

Obydennow startował na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku i jest byłym rekordzistą świata w jeździe indywidualnej na dochodzenie mężczyzn w kat. C3.

 

Pomimo dopuszczenia do startów indywidualnych kolarzy z Rosji i Białorusi, UCI utrzymała zakaz startów drużyn narodowych zalecanych przez MKOl.

 

Impreza w Glasgow (3- 13 sierpnia) będzie niezwykle rozbudowanym wydarzeniem, które obejmie rywalizację w aż trzynastu kolarskich dyscyplinach.

 

UCI przekazała 100 000 franków szwajcarskich na wsparcie Ukraińskiej Federacji Kolarskiej. Unia zobowiązała się również gościć kolarzy z tego kraju, którzy chcą wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, w swoim Światowym Centrum Kolarskim w Aigle w Szwajcarii.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie