Od 2025 roku zmiany w formacie klubowych mistrzostw świata

Piłka nożna
Od 2025 roku zmiany w formacie klubowych mistrzostw świata
fot. PAP
Od 2025 roku zmiany w formacie klubowych mistrzostw świata

Klubowe mistrzostwa świata w 2025 roku, po raz pierwszy z udziałem 32 drużyn, odbędą się w Stanach Zjednoczonych - poinformowała w piątek Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA). Dotychczas w tej imprezie rywalizowało siedem zespołów, a gospodarzem były kraje z Azji lub Afryki.

"Przy wyborze kraju-gospodarza wzięto pod uwagę wymagania dotyczące infrastruktury i usług, a także szersze cele strategiczne turnieju" – uzasadniła FIFA w oświadczeniu.

 

ZOBACZ TAKŻE: Rasistowskie ataki na piłkarzy. "Po wygranych jesteśmy Niemcami, po porażkach - małpami"

 

Rok po tej imprezie Stany Zjednoczone zorganizują wraz z Kanadą i Meksykiem piłkarski mundial (również poszerzony - z 32 do 48 krajów).

 

FIFA już wcześniej zapowiedziała powiększenie klubowych MŚ z ośmiu do 32 drużyn - od 2025 roku. Turniej, dotychczas coroczny, będzie rozgrywany w nowej formule co cztery lata.

 

Obecnie posiadaczem tytułu jest Real Madryt, który w lutym pokonał w finale w marokańskim Rabacie saudyjski Al-Hilal 5:3.

 

W klubowych MŚ rywalizowali dotychczas mistrzowie sześciu kontynentów oraz zespół z kraju-gospodarza.

 

Wiadomo, że w rozszerzonych klubowych MŚ w 2025 wystąpią m.in. triumfatorzy dwóch poprzednich edycji, czyli - oprócz Realu - Chelsea Londyn, a także aktualny zwycięzca Ligi Mistrzów Manchester City.

 

Europa łącznie ma mieć 12 przedstawicieli, a np. Ameryka Południowa - sześciu. Ostateczny format poszerzonej imprezy, która potrwa ok. trzech tygodni, nie został jeszcze ustalony.

fdz, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie