"Iga Świątek ma wszelakie predyspozycje do tego, aby znakomicie grać na kortach trawiastych"

Tenis
"Iga Świątek ma wszelakie predyspozycje do tego, aby znakomicie grać na kortach trawiastych"
fot. PAP/DPA
"Iga Świątek ma wszelakie predyspozycje do tego, aby znakomicie grać na kortach trawiastych"

Awans do czwartej rundy to jak do tej pory największe osiągnięcie Igi Świątek w wielkoszlemowym Wimbledonie. Czy w tym roku będzie inaczej? O formie pierwszej rakiety świata przed londyńskim turniejem wypowiedział się legendarny polski tenisista - Wojciech Fibak.

- Iga ma wszelakie predyspozycje do tego, aby znakomicie grać na kortach trawiastych. Przede wszystkim znakomicie się porusza. Nie tylko po kortach twardych, nie tylko po mączce, ale również na trawie. Jest bardzo szybka i zwrotna. To już ją wyróżnia wśród tenisistek, a to jest bardzo ważne. Iga ma olbrzymią szansę - nie szczędził polskiej zawodniczce pochwał Fibak.

 

ZOBACZ TAKŻE: To właśnie pomogło Idze Świątek. Kamery uchwyciły "tajną broń" (WIDEO)

 

Jakie minusy i braki w grze Świątek dostrzega jednak były triumfator Australian Open w grze podwójnej?

 

- Wiemy to już prawie wszyscy, że jej ekstremalny uchwyt przy forhendzie trochę przeszkadza w takich szybkich reakcjach, przy szybkim returnie. Często inne tenisistki grają płasko, szybko, ta piłka leci i Iga gra wtedy nieczysto, ramą. Ten jej forhend nie funkcjonuje tak dobrze na nawierzchni trawiastej, jak na innych nawierzchniach. Na korcie ziemnym czy na cemencie ma więcej czasu, piłka odbija się równiej. Tu trzeba często w ostatniej chwili poprawić uderzenie - wyjaśnił 70-latek.

 

Fibak zwrócił również uwagę na osobę Tomasza Wiktorowskiego, który jest obecnie trenerem Świątek, a w przeszłości doprowadził Agnieszkę Radwańską do finału Wimbledonu.

 

- Tomek Wiktorowski ma doświadczenie, które zdobył, gdy prowadzona przez niego Agnieszka Radwańska osiągała olbrzymie sukcesy takie jak półfinały i finał Wimbledonu. On wie jak to skorygować, poprawić. Rozmawiałem z nim kilka razy i wiem, że taka korekta nastąpi choćby w tym turnieju w Bad Homburg - zdradził Fibak. 

 

Cała rozmowa w załączonym materiale wideo.

 

Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie