MŚ w szachach kobiet: Remis w szóstej partii. Lei prowadzi

Remisem zakończyła się szósta partia meczu o szachowe mistrzostwo świata kobiet pomiędzy broniącą tytułu Chinką Wenjun Ju i jej rodaczką Tingjie Lei. Na półmetku rywalizacji zaplanowanej na 12 rund 3,5:2,5 prowadzi ta druga.

Środowa partia chińskich szachistek to już piąty pojedynek w tej rywalizacji, który nie przyniósł rozstrzygnięcia. Aktualna mistrzyni świata grała tego dnia białymi. Remis padł po 48 posunięciach.

Ju broni tytułu wywalczonego w styczniu 2020 roku we Władywostoku, w którym, przy remisie 6:6 po 12 rundach, pokonała Rosjankę Aleksandrę Goriaczkinę 2,5:1,5 w dogrywkowych partiach szachów szybkich.

Lei zakwalifikowała się do meczu o szachową koronę jako zwyciężczyni turnieju kandydatek, w finale którego pokonała inną reprezentantką Chin, byłą mistrzynię świata Zhongyi Tan 3,5:1,5.

Mecz zakończy się w sytuacji, gdy jedna z rywalek uzyska 6,5 pkt. W przypadku remisu 6:6 po 12 partiach, 23 lipca odbędą się dogrywki.

W środę zakończyła się pierwsza część rywalizacji o tytuł, rozgrywana w Szanghaju, gdzie urodziła się Ju. Od soboty w rodzinnym mieście Lei, Chongqingu, odbywać się będą pozostałe partie. Dni przerwy zaplanowano na 17 i 20 lipca.

W puli nagród organizatorzy zagwarantowali 500 tysięcy euro, z czego 60 procent dla zwyciężczyni, a 40 - dla pokonanej.