Polskie siatkarki zagrają o brązowy medal Ligi Narodów. Srogi rewanż Chinek w półfinale

Polskie siatkarki przegrały w amerykańskim Arlington z Chinami 0:3 w półfinale VNL 2023.

Polskie siatkarki przegrały z reprezentacją Chin 0:3 w półfinale Ligi Narodów. Rywalki zrewanżowały się za porażkę w trzech setach w turnieju fazy zasadniczej w Hongkongu. Polki zagrają z USA w niedzielę o brązowy medal. Turniej finałowy VNL 2023 jest rozgrywany w Arlington w Stanach Zjednoczonych.

W premierowej odsłonie szybko przewagę zaczęły budować siatkarki reprezentacji Chin (6:3). Były skuteczniejsze w ataku, popełniały mniej błędów własnych i w efekcie powiększały przewagę. W środkowej części seta wręcz dominowały na boisku (20:11). W końcówce nieco lepsza gra Polek, które wygrały kilka akcji, ale rywalki miały sytuację pod kontrolą. Punktowy blok Chinek ustalił wynik na 18:25.

Początek drugiej partii to nieco lepsza gra polskich siatkarek. Wynik na początku oscylował wokół remisu (11:11). Później jednak fragment skutecznej gry Chinek, które dobrze prezentowały się w obronie i kończyły kontrataki. Po skutecznym ataku Yunlu Wang było 11:15. Polki złapały kontakt (16:17), ale rywalki znów odskoczyły (17:20). W końcówce różnica znów zmalała do jednego punktu po ataku Magdaleny Stysiak, a po chwili Martyna Łukasik popisała się asem serwisowym i było 23:23. Decydowały dwie ostatnie akcje. Najpierw skutecznie zaatakowała Li Yingying, a po chwili autowy atak Polek zamknął seta (23:25).

Po wyrównanym początku trzeciego seta (5:5), znów inicjatywę przejęły reprezentantki Chin (7:11). Agnieszka Korneluk zaserwowała asa (10:12), później Polki złapały kontakt (14:15), ale Xinyue Yuan odpowiedziała punktową zagrywką (14:17). Polskie siatkarki nie rezygnowały, wygrały trzy akcje z rzędu i było 18:19. Losy seta ważyły się do końca. Po ataku Stysiak było 22:23, zepsuta zagrywka dała rywalkom piłkę meczową, ale po chwili znów zaatakowała Stysiak. Ostatnią akcję meczu wygrała jednak reprezentacja Chin. Skuteczny atak Li Yingying przyniósł punkt na wagę finału (23:25).

Skrót meczu Polska - Chiny:

Najwięcej punktów: Magdalena Stysiak (15), Agnieszka Korneluk (13) – Polska; Li Yingying (14), Yuan Xinyue (13), Wang Yunlu (13) – Chiny. Polki popełniły zbyt dużo błędów własnych (20–8; aż 13 błędów w polu zagrywki).

Chinki zrewanżowały się reprezentacji Polski za porażkę podczas turnieju fazy zasadniczej w Hongkongu. W meczu rozegranym 17 czerwca Polki wygrały z Chinkami 3:0.

W niedzielę o godzinie 21.00 polskie siatkarki zagrają w meczu o trzecie miejsce. Rywalem będzie przegrany w drugim półfinale (USA – Turcja).

Polska – Chiny 0:3 (18:25, 23:25, 23:25)

Polska: Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Katarzyna Wenerska, Olivia Różański, Magdalena Jurczyk – Maria Stenzel (libero) oraz Monika Gałkowska, Julia Nowicka, Joanna Pacak, Martyna Czyrniańska, Monika Fedusio, Aleksandra Szczygłowska. Trener: Stefano Lavarini.

Chiny: Xinyue Yuan, Linyu Diao, Xiangyu Gong, Yuanyuan Wang, Yunlu Wang, Yingying Li – Mengjie Wang (libero) oraz Qingqing Du. Trener: Bin Cai.