Tour de France kobiet: Belgijka pierwszą liderką. Katarzyna Niewiadoma blisko czołówki

Lotte Kopecky.

Belgijka Lotte Kopecky z ekipy SD Worx wygrała pierwszy etap, ze startem i metą w Clermont-Ferrand, i została liderką wyścigu kolarskiego Tour de France. Katarzyna Niewiadoma (Canyon-SRAM) zajęła 15. miejsce, tracąc do niej 43 sekundy.

Kopecky wyprzedziła o 41 sekund trzy Holenderki: swoją koleżankę klubową Lorenę Wiebes, Charlotte Kool (DSM-firmenich) oraz Marianne Vos (Jumbo-Visma). Tuż za nimi minęła linię mety 17-osobowa grupa z Niewiadomą i faworytką wyścigu, mistrzynią świata Holenderką Annemiek van Vleuten (Movistar).

Dalsze lokaty zajęły pozostałe Polki: 50. była Agnieszka Skalniak-Sójka (Canyon-SRAM), tracąc do zwyciężczyni równo dwie minuty, 105. Marta Lach (Ceratizit-WNT) - strata 7.17, natomiast 149. Kaja Rysz (Lifeplus Wahoo) - 17.46.

40-letnia van Vleuten, kończąca w tym roku karierę, wygrała w tym sezonie hiszpańską Vueltę oraz Giro d'Italia i nie ukrywa, że jej celem jest Tour de France i obrona tytułu mistrzyni świata. Sprzyjać jej będzie trasa tegorocznej edycji - decydujące będą bowiem dwa ostatnie etapy - siódmy z finałową wspinaczką na Col du Tourmalet (2115 m n.p.m.) i ósmy - jazda indywidualna na czas w Pau.

Doświadczona Holenderka triumfowała przed rokiem we wszystkich trzech wielkich tourach. W Tour de France drugie miejsce zajęła inna Holenderka Demi Vollering, a trzecie - Niewiadoma, odnosząc jeden z większych sukcesów w karierze.