Rekord świata w kolarskich MŚ. Polki 7. w sprincie drużynowym

Polskie kolarki torowe zajęły siódme miejsce w sprincie drużynowym na mistrzostwach świata w Glasgow.

Polskie kolarki torowe zajęły siódme miejsce w sprincie drużynowym w pierwszym dniu mistrzostw świata w Glasgow. Złoty medal zdobyły broniące tytułu Niemki, które wynikiem 45,848 ustanowiły rekord świata. Srebro wywalczyły Brytyjki, a brąz Chinki.

W kwalifikacjach sprintu drużynowego kobiet Polki straciły 1,364 s do najszybszej ekipy na tym etapie, Brytyjek. To brązowe medalistki sprzed roku. W 1. rundzie biało-czerwone po pierwszym okrążeniu prowadziły z Brytyjkami, ale później nie wytrzymały narzucone tempa. Polki, startujące podobnie jak rok temu (były szóste) w tym samym składzie, ostatecznie zostały sklasyfikowane na siódmym miejscu.

Niemki złoty medal okrasiły rekordem świata. Poprawiły go aż o ponad 0,1 s. Drugie na mecie Brytyjki również pojechały szybciej niż poprzedni rekord globu. To czwarty z rzędu tytuł mistrzostw świata dla Niemek w tej konkurencji. Brązowy krążel wywalczyły wicemistrzynie sprzed roku, Chinki.

W wyścigu na 3 km indywidalnie na dochodzenie Olga Wankiewicz w kwalifikacjach straciła blisko 20 s do najszybszej, Amerykanki Chloe Dygert. Do walki o medale awansowały cztery najlepsze zawodniczki tej fazy. W finale Dygert nie dała kompletnie szans broniącej tytułu Niemce Franzisce Brausse, którą zdublowała. Na najniższym stopniu podium stanęła Nowozelandka Bryony Botha, która pokonała Brytyjkę Neah Evans.

Trzeci czwartkowy finał scratch mężczyzn wygrał, po długim finiszu, Brytyjczyk William Tidball przed Japończykiem Kazushige Kubokim i Belgiem Tuurem Densem. Azjata obronił swoją pozycję wywalczoną rok temu w Saint-Quentin-en-Yvelines pod Paryżem. Jedyny reprezentant Polski w tym wyścigu, Filip Prokopyszyn, w połowie dystansu nie wytrzymał tempa i odpuścił rywalizację.

Polska drużyna w składzie Maciej Bielecki, Mateusz Rudyk i Patryk Rajkowski uzyskała w porannych eliminacjach sprintu drużynowego trzeci czas i awansowała do kolejnej rundy. Biało-czerwoni w piątek o awans do czołowej czwórki imprezy powalczą z Brytyjczykami.

MŚ w kolarstwie po raz pierwszy odbywają się jako jedna impreza, która obejmuje czternaście dyscyplin. Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą o dwieście pięć par medali w Glasgow i innych miejscach w Szkocji.

Wielkie mistrzostwa świata UCI (super world championships UCI) mają być organizowane co cztery lata - w roku poprzedzającym letnie igrzyska olimpijskie. Kolejne odbędą się we francuskim departamencie Górnej Sabaudii w formacie jeszcze większym.

Zmagania w Szkocji są ważnym etapem kwalifikacji olimpijskich, choć nie rozstrzygającym, bo lista startowa w Paryżu w 2024 roku będzie układana na podstawie rankingu państw UCI.

Biało-czerwoni czekają na medal MŚ od 2020 roku, gdy w Berlinie brąz w omnium wywalczyła Daria Pikulik. Rok wcześniej w Pruszkowie po brąz w sprincie sięgnął Mateusz Rudyk.