Polscy żeglarze z czterema kwalifikacjami olimpijskimi

Polsce żeglarze wywalczyli cztery olimpijskie kwalifikacje w mistrzostwach świata w Hadze. Wcześniej biało-czerwoni zapewnili sobie start na przyszłorocznych igrzyskach w klasach 49er oraz iQFoil kobiet i mężczyzn, a w sobotę dokonała tego Agata Barwińska (MOS SSW Iława) w klasie ILCA 6.

Mistrzostwa świata klas olimpijskich są pierwszą, ale jednocześnie najważniejszą żeglarską kwalifikacją dla krajów do przyszłorocznych igrzysk, których regaty odbędą się w Marsylii. Ta impreza rozgrywana jest raz na cztery lata, zawsze rok przed olimpijską rywalizacją.

W Holandii w 10 konkurencjach ściga się około 1400 zawodników. W tym gronie jest 36 Polaków, którzy występują w dziewięciu - nie ma ich tylko w katamaranach Nacra 17.

Cztery kwalifikacje to wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań. Przed imprezą dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Dominik Życki deklarował, że biało-czerwoni są w stanie zdobyć siedem olimpijskich paszportów, liczył także na jeden medal.

O podium Polacy w Hadze się nie otarli, a najwyższą lokatę - siódmą w klasie 49er – wywalczyli Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk). Wśród skiffistów pierwszą „10” zamknęli Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań), a reszta zawodników plasowała się co najwyżej w drugiej „10”.

W windsurfingowej klasie iQFoil Paweł Tarnowski w gronie 93 zawodników zajął 13., a Maja Dziarnowska 19. lokatę (88), ale ten duet uzyskał olimpijską nominację. Deskarze mieli do obsadzenie po 11 miejsc, a w klasyfikacji krajów reprezentantom SKŻ Ergo Hestia Sopot przypadła odpowiednio dziewiąta oraz 10. pozycja.

W klasie Formula Kite Maksymilian Żakowski (OŚ AZS Poznań), który miesiąc temu w Marsylii w przedolimpijskich regatach Paris 2024 Test Event był szósty, został sklasyfikowany na 11. miejscu. W tej klasie przepustkę na igrzyska uzyskali przedstawiciele ośmiu czołowych państw, a w tym zestawieniu Polska była dziewiąta.

W sobotę czwartą kwalifikację zapewniła w klasie ILCA 6 Barwińska. Dwukrotna mistrzyni Europy i srebrna medalistka czempionatu globu zakończyła co prawda rywalizację w gronie 110 zawodniczek na 18. pozycji, ale w układzie krajów na 13, a nominację miało zapewnionych 16 państw. Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) była 40.

W klasie ILCA 7 (też 16 przepustek) jedyny Polak w stawce 138 żeglarzy Piotr Malinowski (MOS SSW Iława) zajął 113. lokatę.

Mistrzostwa zakończą się w niedzielę. Ci, którym nie udało się w Holandii wywalczyć kwalifikacji, będą mieli jeszcze kilka okazji podczas imprez rangi mistrzostw świata i Europy.

Za rok w olimpijskich regatach w Marsylii rywalizować będzie 330 żeglarzy (20 mniej niż w Tokio), w równej liczbie po 165 kobiet i mężczyzn.