3:0 zgodnie z planem! Kolejne zdecydowane zwycięstwo polskich siatkarzy w ME

Polscy siatkarze wygrali w Skopje z Danią 3:0 w EuroVolley 2023.

Polscy siatkarze wygrali z Danią 3:0 w swym czwartym meczu w grupie C mistrzostw Europy. To czwarte zwycięstwo drużyny trenera Nikoli Grbicia w turnieju. W środę, na zakończenie pierwszej części turnieju, Polacy zagrają w Skopje z Czarnogórą. Później przeniosą się do Włoch, gdzie rozpoczną rywalizację w fazie play-off.

Początek spotkania miał zaskakujący przebieg. Dobre otwarcie zanotowali Duńczycy (0:3, 3:7), a Polacy długo szukali właściwego rytmu. W środkowej części seta przegrywali nawet pięcioma punktami (12:17). Wówczas Nikola Grbić poprosił o czas, a po nim serią dobrych zagrywek popisał się Wilfredo Leon (jedna z nich – 138 km/h). Polacy złapali kontakt (17:16), a później odrobili straty po ataku Bartosza Kurka (18:18). Duńczycy walczyli do końca i seta rozstrzygnęły dwie akcje od stanu 23:23. Przestrzelona zagrywka rywali i punktowy blok rozstrzygnęły tę część meczu na korzyść Polaków (25:23).

Druga odsłona to absolutna dominacja siatkarzy reprezentacji Polski. Bardzo szybko uzyskali zdecydowaną przewagę (10:2), która po asie Kurka wzrosła do dziesięciu oczek (13:3). Do końca seta Polacy punktowali rywali, a Kurek ustalił wynik seta na 25:9.

W trzeciej partii, po wyrównanym początku, polscy siatkarze odskoczyli na kilka oczek po dwóch asach Tomasza Fornala (11:8). Duńczycy poprawili grę w porównaniu z poprzednim setem i walczyli do końca. Po ataku Rasmus Mikelsonsa złapali kontakt (19:18), jednak w końcówce popełnili dwa kosztowne błędy w ataku (23:20). Dwa ostatnie punkty w tym meczu wywalczył Karol Kłos, który dwukrotnie popisał się punktowymi blokami (25:20).

Skrót meczu Polska - Dania:

Najwięcej punktów: Bartosz Kurek (12), Jakub Kochanowski (11) – Polska; Mads Kyed Jensen (12) – Dania. Polacy skuteczniejsi w ataku, znów z "dwucyfrówką" w bloku (10–4); dominowali też w polu serwisowym (7–0), a Wilfredo Leon wyrównał swój rekord świata w prędkości zagrywki, serwując w pierwszym secie 138 km/h. Duńczycy jak w poprzednich grach – z ambicją w grze i animuszem w ofensywie, ale nie ustrzegli się błędów własnych.

We wcześniejszym wtorkowym meczu grupy C Holandia pewnie pokonała Macedonię Północną 3:0. W środę, na zakończenie fazy grupowej, zostaną rozegrane spotkania Czarnogóra – Polska oraz Macedonia Północna – Czechy.

Polska – Dania 3:0 (25:23, 25:9, 25:20)

Polska: Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz – Jakub Popiwczak (libero) oraz Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek, Tomasz Fornal. Trener: Nikola Grbić.
Dania: Oskar Madsen, Rasmus Mikelsons, Mads Jensen, Rasmus Nielsen, Simon Uhrenholdt, Axel Jacobsen – Nikolaj Hjorth (libero) oraz Ulrik Dahl, Tobias Kjaer, Mikkel Hoff, Simon Andersen. Trener: Kristian Knudsen.