Polskie strzelectwo solidne w Rio de Janeiro. "Dobry start w silnej konkurencji"

Polacy wystąpili w czterech finałach w zawodach Pucharu Świata w Rio de Janeiro.

Za udany start uznała dyrektorka sportowa Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego Jolanta Tołczyk występ Polaków w zawodach Pucharu Świata w Rio de Janeiro.

"To był generalnie dobry start w silnej konkurencji. Polacy wystąpili w czterech finałach. Najlepiej w Rio de Janeiro spisał się Oskar Miliwek (Zawisza Bydgoszcz) zajmując trzecią lokatę w pistolecie szybkostrzelnym na 25 metrów. Dwukrotnie w gronie najlepszych znalazła się Aneta Stankiewicz z Zawiszy Bydgoszcz, która w karabinie na 10 metrów była piąta, a w karabinie na dystansie pięć razy dłuższym szósta" - powiedziała Tołczyk.

Tołczyk także wysoko oceniła start Julity Borek (Nowy Dwór Grunwaldzki Poznań) piątej zawodniczki w strzelaniu z pistoletu sportowego na 25 metrów.

W Rio de Janeiro biało-czerwoni zdobyli kolejne punkty do rankingu Międzynarodowej Federacji Strzelectwa Sportowego (ISSF) jakże cenne w perspektywie startu w przyszłorocznych Igrzyskach XXXIII Olimpiady w Paryżu.

Jak dotychczas wywalczyli cztery miejsca startowe na Paryż, a na wynik zapracowały trzy zawodniczki i zawodnik.

Ostatnią kwalifikację zdobyła w 3. Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023 we Wrocławiu w konkurencji karabinu na 50 metrów z trzech postaw Natalia Kochańska (Gwardia Zielona Góra).

Wcześniej, podczas mistrzostw świata 2022 w Kairze kwalifikacje wywalczyli Tomasz Bartnik (Legia Warszawa) w strzelaniu z karabinu na 50 m z trzech postaw oraz Julia Ewa Piotrowska (Śląsk Wrocław) w konkurencji karabinu pneumatycznego na 10 m. Trzecią dołożyła Klaudia Breś (Zawisza Bydgoszcz) w strzelaniu z pistoletu sportowego na 25 metrów, która w mistrzostwach Europy 2022 we Wrocławiu zdobyła srebrny medal.

W igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2021 roku, polscy strzelcy dysponowali sześcioma kwalifikacjami.

W przyszłym roku Polaków czekają mistrzostwa Europy w strzelaniu z pistoletu i karabinu w pneumatyce w węgierskim Gyoer zaplanowane na marzec, czempionaty Europy w konkurencjach kulowych (pistolet i karabin) oraz w strzelaniu do rzutków (skeet i trap) w słoweńskim Osijeku oraz turnieje kwalifikacyjne.