II Europejski Kongres Sportu i Turystyki. "Największe wydarzenie w historii Polski”

Inne
II Europejski Kongres Sportu i Turystyki. "Największe wydarzenie w historii Polski”
fot. PAP
II Europejski Kongres Sportu i Turystyki

- To największe kongresowe wydarzenie w historii Polski. Będziemy gościć wielu znakomitych gości ze świata sportu i turystyki z całego świata – podkreśla minister sportu Kamil Bortniczuk przed II edycją Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, która odbędzie się dniach 26-28 września w Zakopanem. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a głównym Partnerem Medialnym Kongresu została Grupa Polsat.

- Kongres to wydarzenie z dużym rozmachem, w którym udział weźmie o wiele więcej gości z zagranicy niż rok temu. Problemy są ważkie: Rosja i Białoruś nie powinny wystartować na IO w Paryżu, a to jest cały czas dyskutowane i będzie tematem wielu paneli – zaznaczył Marian Kmita, dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

ZOBACZ TAKŻE: II Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Minister Bortniczuk: To buduje wizerunek Polski

 

- Będziemy rozmawiać o tym, jaka powinna być ścieżka dojścia Polski do absolutnie największych imprez na świecie, z letnimi igrzyskami olimpijskimi włącznie – zapowiada minister Bortniczuk.

Marian Kmita: Siatkówka to najlepszy przykład dyscypliny, w której się Polakom wiedzie

Dyrektor Kmita zwraca uwagę także na inny aspekt wydarzenia.

 

- Nam jest bardzo przyjemnie, że jesteśmy głównym sprawozdawcą Kongresu, a także z tego powodu, że zostaną poruszone tematy, które bardzo nam leżą na sercu, na przykład rozwój siatkówki. To najlepszy przykład dyscypliny, w której Polakom się wiedzie, w której Polacy są wzorem dla całego świata i Europy – podkreślił Marian Kmita, mając na myśli chociażby świeże sukcesy siatkarzy, którzy zostali mistrzami kontynentu, czy siatkarek, które w minioną niedzielę, w efektownym stylu, wywalczyły awans na igrzyska olimpijskie.

Sporo tematów dotyczyć będzie napaści Rosji na Ukrainę. Łatuszko wśród gości

W dobie zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę sporo uwagi podczas Kongresu zostanie poświęcone zabiegom wolnego świata, który niesie pomoc zaatakowanemu niepodległemu krajowi.

 

Podczas drugiego dnia imprezy, w środę, 27 września, dziennikarz Polsatu Sport Marcin Lepa poprowadzi dyskusję na temat:

 

„Sportowcy - dysydenci na międzynarodowych arenach sportowych. W jaki sposób można umożliwić reprezentowanie swojego kraju sportowcom, którzy sprzeciwili się niedemokratycznym władzom?”

 

Udział w rozmowie weźmie m.in. Białorusin Paweł Łatuszko, który szefuje Narodowemu Zarządowi Antykryzysowemu. Reżim Aleksandra Łukaszenki skazał zaocznie Łatuszkę na 18 lat więzienia, a także ufundował nagrodę za jego uprowadzenie i przywiezienie na Białoruś.

We wtorek o godz. 17 przewidziano też panel o tematyce: „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”, z udziałem Agnieszki Kobus-Zawojskiej, ukraińskiej chodziarki, która trenuje w Warszawie - Iriny Koval i Wasyla Truchyna.

 

W środę, o godz. 13:30 godny szczególnej uwagi jest panel pod tytułem:

 

„Organizacja wielkich imprez sportowych jako narzędzie sportwashingu we współczesnym świecie. Czy najważniejsze wydarzenia sportowe powinny organizować państwa łamiące prawa człowieka?”. Gośćmi Marcina Lepy będą m.in. szefowa Departamentu Sportu w Radzie Europy Sophie Kwasny, czy duński analityk i szef akcji „Play the Game”.

 

- Cieszę się, że to spotkanie będzie miało tak wielki rozmach. To ciekawe zjawisko, że Kongres ogniskuje zainteresowanie środowisk nie tylko polskich, ale również międzynarodowych – przypomina Marian Kmita fakt, że w II Kongresie wezmą udział ministrowie sportu Polski, Bułgarii, Czarnogóry i Kosowa, co idealnie wpisuje w inicjatywę Trójmorza.

II Europejski Kongres Sportu i Turystyki na antenach Polsatu:

Wtorek, 26 września:

Godz. 13:45 - Studio przed otwarciem Kongresu, prowadzący Jerze Mielewski - (transmisja na antenie Polsat Sport News)

14:00 – Otwarcie Kongresu - (Polsat Sport News)

15:00 - Sporty walki i ich wpływ na wychowanie młodzieży - (Polsat Sport News)

16:00 – Bożydar Iwanow w ekskluzywnej rozmowie z selekcjonerem reprezentacji Polski Michałem Probierzem, (Polsat Sport News)

17:00 - Jakie inicjatywy i programy rządowe i samorządowe mogą korzystnie wpływać na sportowy rozwój młodzieży? – prowadząca Paulina Chylewska - (Polsat Sport News)

18:00 – Podsumowanie dnia, (Polsat Sport News)

20:00 – Małopolska Gala Sportu, prowadzą: Aleksandra Szutenberg i Bożydar Iwanow (Polsat Sport Extra)

 

Środa, 27 września:

9:45 - Studio przed otwarciem, prowadzi Przemysław Iwańczyk (kanał Polsat Sport)

10:00 - Organizacja wielkich imprez sportowych jako impuls rozwoju - jak wielkie wydarzenia sportowe wpływają na rozwój społeczny i gospodarczy? – prowadzi Marcin Lepa - (kanał Polsat Sport)

11:00 - Sportowcy - dysydenci na międzynarodowych arenach sportowych. W jaki sposób można umożliwić reprezentowanie swojego kraju sportowcom, którzy sprzeciwili się niedemokratycznym władzom? – prowadzi Marcin Lepa - (kanał Polsat Sport)

13:30 - O praktycznych stronach organizacji imprez, prowadzi Jerzy Mielewski (Polsat Sport)

14:30 - Czy III Igrzyska Europejskie otworzyły drzwi do wielkiego sportu? (Polsat Sport)

15:30 - Fenomen siatkówki w Polsce na tle innych gier zespołowych - prowadzi Przemysław Iwańczyk (Polsat Sport)

16:30 - Dyplomacja sportowa - sport jako sfera prowadzenia dyplomacji międzynarodowej i wykorzystywania go do promocji wizerunku kraju - prowadzi Przemysław Iwańczyk (Polsat Sport News)

17:30 - Rozwój techniki a widowisko sportowe – prowadzi Marcin Lepa - (Polsat Sport News)

20:20 – Gala Ambasadorów Sportu – prowadzą Paulina Chylewska i Jerzy Mielewski (Polsat Sport Extra)

 

Czwartek, 27 września:

9:45 - Studio przed otwarciem dnia, prowadzi Marcin Lepa (kanał Polsat Sport)

10:00 - Kibic przyszłości a rozwój mediów społecznościowych, prowadzi Jerzy Mielewski (Polsat Sport)

11:00 - Gdzie leży zdrowa granica komercjalizacji sportu? – prowadzi Przemysław Iwańczyk (Polsat Sport)

12:00 - Jak w ostatnich latach zmienia się rynek transferowy w piłce nożnej? – prowadzi Bożydar Iwanow (Polsat Sport News)

13:00 – Podsumowanie Kongresu, prowadzi Marcin Lepa (Polsat Sport News).

Michał Białoński/Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie