Reinhold Messner wykreślony z Księgi Guinnesa jako pierwszy zdobywca wszystkich ośmiotysięczników

Zimowe
Reinhold Messner wykreślony z Księgi Guinnesa jako pierwszy zdobywca wszystkich ośmiotysięczników
fot. PAP
Reinhold Messner

Światowej sławy włoski himalaista i alpinista Reinhold Messner wyraził zdumienie i oburzenie decyzją o wykreśleniu jego nazwiska z Księgi Rekordów Guinnessa jako pierwszej osoby na świecie, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników. Jego miejsce zajął Amerykanin Edmund Viesturs.

Włoskie media wyjaśniły w poniedziałek, że odebranie Messnerowi pierwszeństwa to rezultat twierdzeń niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego, według którego Messner i drugi himalaista Hans Kammerlander nie zdobyli w 1985 roku szczytu Annapurna.

 

- Nonsens - tak 79-letni Messner, niegdyś rywal Jerzego Kukuczki, skomentował te zarzuty w rozmowie z agencją Ansa.

 

ZOBACZ TAKŻE: Niezwykła wyprawa. Polscy himalaiści pożegnali Tomasza Kowalskiego

 

- Po pierwsze, nigdy nie przypisywałem sobie żadnego rekordu, a zatem nie mogą mi go odebrać. Poza tym góry się zmieniają. Minęło prawie 40 lat. Jeśli ktoś wspiął się na Annapurnę, to na pewno byliśmy to ja i Hans - wspomniał.

 

- Nikt, kto zna się na himalaizmie nie zakwestionowałby naszego wyczynu. Jurgalski nic nie wie - dodał Messner.

 

Poza tym himalaizm, alpinizm to "nie jest sport i dlatego nie istnieją ani zawody, ani zwycięzcy".

 

Obecnie na stronie Księgi Rekordów Guinnessa to Edmund Viesturs z USA figuruje jako pierwsza osoba, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki w latach 1989- 2005.

 

Na temat tej decyzji wypowiedział się też Hans Kammerlander. - W ten sposób niszczy się alpinizm - ocenił w wywiadzie dla Ansy. Dyskusję tę uznał za „śmieszną”.

 

- Oczywiście nie istnieje absolutna pewność, to były inne czasy, bez GPS. Na tej wysokości wystarczy zamieć i zaciemnione światło słoneczne. Jesteśmy nadal przekonani, że byliśmy na szczycie, ale kto wie, czy nie było tam jeszcze 5-6 metrów do wspinaczki. Ale to i tak nie przekreśliłoby naszego osiągnięcia - stwierdził 66-letni Kammerlander.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie