Jerzy Kukuczka wykreślony z Księgi Guinnesa jako drugi zdobywca wszystkich ośmiotysięczników

Zimowe
Jerzy Kukuczka wykreślony z Księgi Guinnesa jako drugi zdobywca wszystkich ośmiotysięczników
fot. PAP
Jerzy Kukuczka został wykreślony z Księgi Rekordów Guinnessa.

Jerzy Kukuczka został wykreślony z Księgi Rekordów Guinnessa jako drugi zdobywca wszystkich ośmiotysięczników. Wszystko ze względu na raport dziennikarza Eberharda Jurgalskiego.

Kilka dni temu w mediach pojawiły się informacje, według których światowej sławy włoski himalaista i alpinista Reinhold Messner został wykreślony z Księgi Rekordów Guinnessa jako pierwsza osoba na świecie, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczników. Włoskie media wyjaśniły, że odebranie Messnerowi pierwszeństwa to rezultat twierdzeń niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego, według którego Messner i drugi himalaista Hans Kammerlander nie zdobyli w 1985 roku szczytu Annapurna. Jego miejsce zajął Amerykanin Edmund Viesturs.

 

- Nonsens - tak 79-letni Messner, niegdyś rywal Kukuczki, skomentował te zarzuty w rozmowie z agencją Ansa.

 

- Nikt, kto zna się na himalaizmie, nie zakwestionowałby naszego wyczynu. Jurgalski nic nie wie - dodał Messner.

 

ZOBACZ TAKŻE: Niezwykła wyprawa. Polscy himalaiści pożegnali Tomasza Kowalskiego

 

Jak się okazało, na tym nie koniec kontrowersji. Dziennikarze Przeglądu Sportowego ustalili, że nazwisko Kukuczki po raporcie Jurgalskiego również zostało wykreślone z tego zestawienia. Wszystko ze względu na pomyłkę, do której miało dojść przy okazji próby zdobycia Manaslu. Polak miał uznać wówczas, że zdobył szczyt, choć w rzeczywistości zabrakło mu do niego ośmiu metrów.

 

Obecnie na stronie Księgi Rekordów Guinnessa to Edmund Viesturs z USA figuruje jako pierwsza osoba, która zdobyła wszystkie ośmiotysięczniki w latach 1989- 2005.

BS, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie