Ósme miejsce reprezentantki Polski w PŚ w kajakarstwie górskim

Inne
Ósme miejsce reprezentantki Polski w PŚ w kajakarstwie górskim
fot. PAP/Łukasz Gągulski
Klaudia Zwolińska.

Klaudia Zwolińska zajęła ósme miejsce w slalomie C1 w ostatnich w tym sezonie zawodach Pucharu Świata w kajakarstwie górskim, które odbywają się we francuskim Vaires-sur-Marne. Dzień wcześniej Polka była trzecia w K1 i w klasyfikacji generalnej cyklu w tej konkurencji.

Zwyciężyła Australijka Jessica Fox, która była najlepsza także w piątek w K1. W sobotę wyprzedziła w finale o 4,04 s Czeszkę Gabrielę Satkovą oraz o 5,93 Brytyjkę Mallory Franklin. Zwolińska straciła do triumfatorki 11,63 s. Aleksandra Stach odpadła w półfinale, zajmując 20. miejsce.

 

Zobacz także: Brązowy medal Polaków w drużynie na mistrzostwach świata w kajakarstwie górskim

 

W K1 najszybciej tor pokonał Francuz Titouan Castryck, uzyskując przewagę 2,58 s nad sklasyfikowanymi ex aequo na drugim miejscu Czechem Vitem Prindisem i Brytyjczykiem Jonnym Dicksonem.

 

Dariusz Popiela zajął w półfinale 15. miejsce i nie zakwalifikował się do 12-osobowego finału.

 

24-letnia Zwolińska niespełna dwa tygodnie temu została pierwszą od prawie ćwierć wieku Polką z medalem mistrzostw świata w K1. Wcześniej udało się to Beacie Grzesik (srebro w 1999 roku), kiedy Zwolińska nie miała jeszcze nawet roku.

 

W piątek zawodniczka KS Start Nowy Sącz, pewna już kwalifikacji olimpijskiej, przypieczętowała miejsce na podium klasyfikacji generalnej PŚ, co nie udało się żadnej innej Polce w historii.

 

Miejsce na podium klasyfikacji końcowej PŚ w kajakarstwie górskim z Polaków mieli jedynie Krzysztof Kołomański i Michał Staniszewski w 2000 roku oraz Andrzej Wójs i Sławomir Mordarski rok później, oba duety w konkurencji C2.

 

Zawody w Vaires-sur-Marne, które odbywają się na torze igrzysk olimpijskich w Paryżu i w takim samym formacie jak przyszłoroczna impreza, zakończą się w niedzielę.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie