Ekologiczne pochodnie olimpijskie powstaną w... fabryce sztućców!

Inne
Ekologiczne pochodnie olimpijskie powstaną w... fabryce sztućców!
fot. PAP
Ekologiczne pochodnie olimpijskie powstaną w... fabryce sztućców!

Do końca stycznia 2024 roku zostanie wyprodukowanych 2000 pochodni olimpijskich, które będą niesione w sztafecie przed igrzyskami w Paryżu. Końcowa faza wykonywania stalowych pochodni odbywa się w Normandii w firmie Guy Degrenne znanej z produkcji... wyrobów ze srebra i sztućców.

Do wykonania 2000 pochodni potrzebnych było sześć ton stali uzyskanej w procesie recyklingu w jednym z francuskich koncernów. Przetopioną stal uformowano w płaty o grubości 0,7 milimetra i... wysłano do Normandii, do firmy specjalizującej się w wyrobach ekskluzywnych ze srebra. Tam kilkudziesięciu pracowników czuwa nad przebiegiem kilkuetapowej produkcji. Laserowe cięcie, gięcie, polerowanie i ostrzykiwanie mikrocząsteczkami stali mają sprawić, że pochodnia zachwycać będzie nie tylko finezją kształtu, ale i wykonania.

 

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w ramówce. Oglądaj mecze, które wyłonią rywala Polaków w barażach!

 

Każda pochodnia ma 70 centymetrów i waży półtora kilograma. Jest odporna na warunki atmosferyczne - wodoodporna i wiatroszczelna. Zaprojektowana została tak, by wiatr o prędkości 20 km/h dochodzący w podmuchach nawet do 60 km/h nie gasił ognia.

 

Projektantem jednego z symboli igrzysk jest Mathieu Lehanneur. Pochodnia nie ma tradycyjnego klosza, jest natomiast smukła, falista i symetryczna na całej wysokości. Nawiązuje wyglądem nie tylko do Sekwany, na której odbędzie się uroczystość otwarcia igrzysk, ale przede wszystkim do falującego oceanu i Morza Śródziemnego, czyli drogi morskiej jaką pokona ogień wzniecony w greckiej Olimpii, kolebce igrzysk, do Francji oraz jej terytoriów zamorskich. Ceremonię przyjęcia ognia, który przypłynie statkiem z Grecji do Marsylii, zaplanowano na 8 maja 2024 r.

 

- Po raz pierwszy w historii jest absolutnie symetryczna, co pozwala bardziej podkreślić płomień wydobywający się z niej płomień - mówił o swoim projekcie Lehanneur.

 

Pochodnia przeszła także testy zderzeniowe w fabryce ArcelorMittal, która przetapiała stal na płaty.

 

- Wytrzymuje upadek z wysokości trzech metrów - powiedział Franck Wasilewski, kierownik projektu przetapiania stali w ArcelorMittal. Ogień olimpijski odwiedzi 64 departamenty we Francji, a także pięć terytoriów zamorskich, w tym Tahiti, czyli największą wyspę Polinezji Francuskiej. Tam, na falach Oceanu Spokojnego odbędzie się rywalizacja w surfingu.

KP, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie