Siatkarze i siatkarki w "10" plebiscytu Przeglądu Sportowego. Czy pamiętasz wszystkich?

Przed nami już 89. edycja Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Polsatu na Najlepszego Sportowca Polski. Jak w poprzednich latach radzili sobie w nim przedstawiciele siatkówki? Którzy zawodnicy i zawodniczki zyskali uznanie w oczach kibiców i znaleźli się w czołowej dziesiątce? Siatkarze i siatkarki w "10" plebiscytu Przeglądu Sportowego w galerii zdjęć.

Pierwszą przedstawicielką siatkówki w czołowej dziesiątce plebiscytu "Przeglądu Sportowego" była Mirosława Zakrzewska. Reprezentacja Polski w 1952 roku wywalczyła wicemistrzostwo świata, a pochodząca z Łodzi 19-letnia siatkarka została wybrana najwszechstronniejszą zawodniczką turnieju. Efektem było wysokie czwarte miejsce w plebiscycie, tuż za medalistami igrzysk w Helsinkach.

W XX wieku reprezentacje siatkarzy i siatkarek osiągnęły wiele sukcesów, zdobywały medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy, ale nie przełożyło się to na miejsca w czołówce plebiscytu "PS". Jeszcze tylko Edward Skorek zdołał załapać się do "dziesiątki" – po zdobyciu mistrzostwa świata 1974 zajął dziesiąte miejsce (jedenasty był Stanisław Gościniak), a po triumfie na igrzyskach w Montrealu – siódme.

Zdecydowanie częściej w czołowej dziesiątce przedstawiciele siatkówki zaczęli pojawiać się w XXI wieku. Sukcesy "Złotek" trenera Andrzeja Niemczyka, a później reprezentacji siatkarzy spotkały się z uznaniem głosujących. Największy sukces przyszedł w 84. Plebiscycie Przeglądu Sportowego i Polsatu, podsumowującym rok 2018. Sportowcem roku został wybrany Bartosz Kurek – mistrz świata i MVP tej imprezy, a trzecie miejsce zajął kapitan złotej drużyny Michał Kubiak.

Rok 2023 obfitował w siatkarskie sukcesy, nie dziwią więc reprezentanci tej dyscypliny w nominowanej dwudziestce. Jest duet siatkarzy plażowych Michał Bryl/Bartosz Łosiak, jest Magdalena Stysiak, a także Aleksander Śliwka. Kogo z nich zobaczymy w czołowej dziesiątce?