Mniej drużyn w PlusLidze! Jest oficjalna decyzja

Siatkówka
Mniej drużyn w PlusLidze! Jest oficjalna decyzja
fot. PAP/Zbigniew Meissner
W siatkarskiej PlusLidze będzie występowało 14 drużyn.

Prezesi klubów podjęli decyzję na temat kształtu PlusLigi w kolejnych sezonach. Podczas głosowania zdecydowali, że od sezonu 2025/26 w rozgrywkach będzie występowało czternaście zespołów.

We wtorek 28 listopada zorganizowano Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polskiej Ligi Siatkówki S.A. W tajnym głosowaniu przedstawicieli klubów PlusLigi zadecydowano o kształcie rozgrywek w trzech kolejnych sezonach.

 

Zobacz także: Ważą się losy PlusLigi. Dojdzie do dużych zmian

 

Postanowiono, że począwszy od sezonu 2025/26 w PlusLidze będzie rywalizować czternaście drużyn. Oznacza to zmniejszenie ekstraklasy siatkarzy o dwa kluby. W obecnych rozgrywkach gra w niej szesnaście zespołów, podobnie będzie w przyszłym sezonie (2024/25).

 

– To był dla nas wszystkich bardzo trudny moment i wielkie wyzwanie, bo trzeba było podjąć bardzo trudną decyzję. Musieliśmy ograniczyć liczbę drużyn do 14, choć potencjał naszej siatkówki jest naszym zdaniem większy. FIVB określiła jednak 30 tygodni na rozgrywanie lig, czyli od 15 października do 15 maja, i rozegranie w tak krótkim czasie ligi z 16 ekipami byłoby bardzo trudne. Chcemy grać w weekendy, o dobrych dla kibiców i telewizji godzinach, stąd bolesna decyzja o redukcji. Mieliśmy jednak pełne dane i czas na przemyślenie, więc większość uznała takie rozwiązanie za lepsze dla przyszłości PlusLigi – powiedział prezes PLS Artur Popko.

 

 

 

 

Profesjonalną Ligę Piłki Siatkowej założono w 2000 roku. W rozgrywkach pod egidą PLS brało początkowo udział 10 klubów. W sezonie 2013/14 powiększono grono uczestników do 12, a już rok później do 14. W latach 2016–18 występowało w niej 16 zespołów, później znowu 14 (2018–22).

 

Od sezonu 2022/23 zwiększono PlusLigę do 16 zespołów. W obecnym sezonie drużyny, które zajmą miejsca 1–8 w fazie zasadniczej będą rywalizowały w play-off. Drużyna, która zajmie ostatnie miejsce w tabeli spada z ekstraklasy siatkarzy.

 

System rozgrywek w sezonie 2024/25 zostanie ustalony podczas kolejnego spotkania prezesów PlusLigi, które ma się odbyć na początku 2024 roku. Po tych rozgrywkach siatkarską ekstraklasę opuszczą trzy zespoły.

 

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie