Nadchodzi rewolucja w piłce nożnej! Zaczynają się testy

Piłka nożna
Nadchodzi rewolucja w piłce nożnej! Zaczynają się testy
fot. Cyfrasport
Międzynarodowa Rada Piłki Nożnej (IFAB) zapowiedziała testy czasowych wykluczeń

Sprawująca pieczę nad przepisami gry Międzynarodowa Rada Piłki Nożnej (IFAB) zapowiedziała testy czasowych wykluczeń za niektóre przewinienia podczas meczów. To jedna z proponowanych metod ograniczenia agresywnych zachowań zawodników w stosunku do sędziego.

Podczas wtorkowego corocznego zjazdu w Londynie wyrażono zgodę na testowanie "na wyższych poziomach" szeregu rozwiązań, które mają ukrócić werbalne ataki niezadowolonych z decyzji piłkarzy na arbitra głównego czy jego asystentów.

 

ZOBACZ TAKŻE: Polski klub żegna swą legendę. Przez rok nie dostał nawet złotówki

 

Jednym z nich ma być upoważnienie wyłącznie kapitana do podchodzenia do sędziego, i to tylko w określonych sytuacjach. Innym, bardziej rewolucyjnym pomysłem jest "ławka karna" (ang. sin bin), na której mieliby zasiadać zawodnicy wykluczeni z gry czasowo - podobnie jak ma to miejsce np. w hokeju na lodzie. Taka kara miałaby być wymierzana za niesportowe zachowanie lub tzw. "przewinienia taktyczne".

 

W najbliższym czasie IFAB ma stworzyć protokoły i system testowania. Takie próby odbyły się już na niższych szczeblach rozgrywek, na których badano także przydatność wyposażania sędziów w kamery, które mają dokumentować poważne słowne ataki i zniechęcać do nich piłkarzy.

 

Organ zajmujący się przepisami zamierza także usprawniać technologię półautomatycznego wykrywania pozycji spalonej oraz komunikacji pomiędzy sędziami VAR a tymi na boisku, aby decyzje podejmowane były szybciej. Zarekomendowano także przyjęcie do przepisów gry wymagania od arbitrów ogłaszania przez mikrofon ostatecznej decyzji po analizie VAR.

 

Wszystkie ustalenia z wtorku zostaną przedyskutowane i potencjalnie zatwierdzone podczas marcowego kongresu IFAB, a ewentualne nowe przepisy obowiązywać będą od 1 lipca 2024 roku.

AA, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie