Ogromne emocje w meczu ZAKSY! Anderson pogrążył kędzierzynian w tie-breaku

Siatkarze Grupy Azoty ZAKSA przegrali w Turcji z zespołem Ziraat Bank Ankara 2:3.

Siatkarze Ziraat Bank Ankara wygrali z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 w spotkaniu 2. kolejki Ligi Mistrzów. Gospodarze wygrali dwa pierwsze sety, kędzierzynianie doprowadzili do tie-breaka, w który górą była jednak ekipa z Ankary. W końcówce piątej partii losy meczu rozstrzygnęła seria dobrych zagrywek Matthew Andersona.

Siatkarze ZAKSY efektownie rozpoczęli to spotkanie (2:7) i przez dłuższy czas utrzymywali wyraźną przewagę (11:16). Gospodarze zdołali jednak odrobić straty (19:19). Gdy Aleksander Śliwka uderzył po przekątnej, kędzierzynianie mieli piłkę setową (23:24). Ziraat Bank doprowadził jednak do gry na przewagi, którą wygrał po błędzie gości w ataku (26:24).

W drugiej odsłonie obie ekipy toczyły wyrównaną walkę na początku (10:10). W środkowej części seta przewagę zaczęli jednak budować skuteczniejsi w ataku gospodarze (15:12). ZAKSA jeszcze złapała kontakt (20:19), ale końcówka znów potoczyła się po myśli gospodarzy. Matthew Anderson ustalił skutecznym atakiem wynik tej części meczu na 25:22.

Początek trzeciej partii obiecujący dla ZAKSY (4:8), ale gospodarze szybko zniwelowali straty (10:10). ZAKSA odbudowała jednak przewagę po dobrych zagrywkach Łukasza Kaczmarka (11:14) i utrzymała ją w dalszej części seta. Jakość gry ekipy gospodarzy wyraźnie spadła, a kędzierzynianie kontrolowali sytuację. W końcówce błyszczał Kaczmarek – atakujący popisał się dwoma efektownymi blokami na Andersonie (15:21), asem na wagę piłki setowej i atakiem na 18:25.

Kędzierzynianie udanie rozpoczęli również kolejną partię (2:6). Gospodarze nie rezygnowali (9:11), ale środkowa część seta należała do pewnie i skutecznie grającej ZAKSY. Siatkarze z Ankary popełniali coraz więcej błędów (14:20). Ekipa Tuomasa Sammelvuo pewnie zmierzała po wygraną, którą przypieczętował skutecznym atakiem Bartosz Bednorz (19:25).

Tie-breaka lepiej rozpoczęli gospodarze (3:1), ale po chwili było 3:4, gdy asa posłał Kaczmarek. Przy zmianie stron dwa oczka zaliczki miał Ziraat Bank (8:6), a ZAKSA znów odrobiła straty po ataku Kaczmarka (9:9). Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce. As i atak Andersona dały ekipie z Ankary piłkę meczową. W kolejnej akcji Amerykanin znów posłał mocną zagrywkę, a jego koledzy zakończyli mecz blokiem (15:12).

Skrót meczu Ziraat Bank - ZAKSA:

Najwięcej punktów: Matthew Anderson (23), Bedirhan Bulbul (17), Wouter ter Maat (15), Oreol Camejo (10) – Ziraat Bank; Łukasz Kaczmarek (27), Bartosz Bednorz (21), Aleksander Śliwka (13) – ZAKSA.

Ziraat Bank Ankara – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:2 (26:24, 25:22, 18:25, 19:25, 15:12)

Ziraat: Bedirhan Bulbul, Arslan Eksi, Matthew Anderson, Faik Samet Gunes, Wouter ter Maat, Oreol Camejo – Berkay Bayraktar (libero) oraz Ogulcan Yatgin, Burakhan Tosun, Bennie Tuinstra. Trener: Mustafa Kavaz.
ZAKSA: Aleksander Śliwka, Dmytro Pashytskyy, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, David Smith, Radosław Gil – Erik Shoji (libero) oraz Andreas Takvam, Twan Wiltenburg. Trener: Tuomas Sammelvuo.