Francuska minister sportu o otwarciu igrzysk. "Nie mamy planu B"

Inne
Francuska minister sportu o otwarciu igrzysk. "Nie mamy planu B"
Fot. PAP
Francuska minister sportu o otwarciu igrzysk. "Nie mamy planu B"

Francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera powiedziała, że organizatorzy przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu nie przewidują zmian w ceremonii otwarcia. W sobotę uzbrojony w nóż i młotek mężczyzna zabił niemieckiego turystę w pobliżu Wieży Eiffla.

Ceremonia otwarcia imprezy, zaplanowana na 26 lipca przyszłego roku, ma po raz pierwszy odbyć się na świeżym powietrzu - na płynącej przez francuską stolicę Sekwanie. Właśnie na jednej z ulic znajdujących się na sześciokilometrowej trasie parady doszło w sobotę do ataku uzbrojonego mężczyzny.

 

ZOBACZ TAKŻE: Iga Świątek na dziesiątym miejscu! To spore osiągnięcie

 

"Nie mamy planu B, mamy strategię, na którą składają się liczne plany, zależne od określonej liczby zmiennych. Nie rozważamy zmiany (miejsca ceremonii otwarcia - przyp. red.). Jesteśmy w stanie zabezpieczyć imprezę" - podkreśliła szefowa francuskiego resortu sportu w rozmowie z "France Inter radio".

 

Prokurator Jean-Francois Ricard poinformował w niedzielę, że 26-letni podejrzany, który w sobotę zabił niemieckiego turystę, ranił także dwie inne osoby, w nagranym wcześniej wideo przyrzekał wierność Państwu Islamskiemu.

 

We Francji od października obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Europejscy urzędnicy ds. bezpieczeństwa ostrzegali natomiast przed rosnącym ryzykiem ataków bojowników islamistycznych z powodu wojny Izraela z Hamasem. Za największe zagrożenie uważa się trudnych do wyśledzenia napastników działających samotnie.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa gigantycznej imprezy plenerowej, jaką ma być ceremonia otwarcia igrzysk, nad rzeką w centrum stolicy Francji, w obecności sportowców i głów państw z całego świata, przyprawia organizatorów o ból głowy. Przewiduje się, że w ochronę tego wydarzenia zaangażowanych będzie około 35 tys. funkcjonariuszy.

PI, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie