Obrażali gwiazdę Realu Madryt. Prokuratura żąda czterech lat więzienia

Piłka nożna
Obrażali gwiazdę Realu Madryt. Prokuratura żąda czterech lat więzienia
fot. PAP
Obrażali gwiazdę Realu Madryt. Prokuratura żąda czterech lat więzienia

Prokuratura w Madrycie wystąpiła z aktem oskarżenia przeciwko czterem kibicom, którzy na początku 2023 powiesili na moście autostradowym wizerunek czarnoskórego piłkarza Realu Madryt Brazylijczyka Viniciusa Juniora. Mogą zostać skazani na cztery lata pozbawienia wolności.

Do tego cała czwórka ma zapłacić 6 tysięcy euro kary.

 

Zobacz także: Piłkarski reprezentant Polski w GTA! Kto by się spodziewał?

 

Wizerunek Viniciusa powieszono rankiem 26 stycznia w dniu meczu derbowego pomiędzy Realem a Atletico Madryt w Pucharze Króla. Obok umieszczono baner z napisem "Madryt nienawidzi Realu".

 

Prokuratorzy ujawnili, że czterech oskarżonych należy do fanatycznej grupy kibiców Atletico, która "ideologicznie utożsamiana jest ze skrajną prawicą". Niektórzy z nich mieli już wcześniej kontakt z policją i byli oskarżani o inne przestępstwa.

 

Już w trakcie dochodzenia sędzia zakazał czterem podejrzanym podjęcia próby komunikowania się z Viníciusem. Wprowadzono dla nich także tymczasowy zakaz zbliżania się, który zabrania im przebywania w promieniu 1 kilometra wokół stadionu i obiektów treningowych Realu oraz zbliżania się na taką samą odległość od dowolnego stadionu piłkarskiego w okresie od czterech godzin przed meczem ligi hiszpańskiej do czterech godzin po jego zakończeniu, gdy na boisku przebywa 23-letni Brazylijczyk.

 

W Hiszpanii przestępstwa z nienawiści zagrożone są karą od jednego do czterech lat więzienia.

 

Vinicius Jr. już wiele razy był obrażany na tle rasistowskim. Groźna sytuacja miała miejsce m.in. podczas meczu Valencii z Realem Madryt 21 maja. Był to już dziesiąty tego typu incydent w rozgrywkach poprzedniego sezonu, po którym La Liga złożyła zawiadomienie w prokuraturze.

 

Ostatnio Vinicius nie występuje na boisku, gdyż 18 listopada doznał poważnej kontuzji. Zawodnik zerwał tego dnia mięsień nogi podczas meczu Brazylii z Kolumbią w piłkarskich kwalifikacjach do mundialu 2026. Szczegółowe badania wykazały naderwanie lewego bicepsa kości udowej. To poważny uraz, który może skutkować nawet dwumiesięczną przerwą w zajęciach.

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie