Sprinty również w przyszłym sezonie F1

Moto
Sprinty również w przyszłym sezonie F1
fot. PAP
Sprinty również w przyszłym sezonie F1

Podobnie jak w tym roku, także w sezonie 2024 w mistrzostwach świata Formuły 1 zostanie rozegranych sześć wyścigów sprinterskich - potwierdził w oficjalnym komunikacie promotor F1 Liberty Media.

Sprinty zaplanowano przed Grand Prix Chin - 21 kwietnia, GP Miami - 5 maja, GP Austrii na Red Bull Ringu - 30 czerwca, GP USA - 20 października, GP Brazylii - 3 listopada i GP Kataru - 1 grudnia.

 

Zobacz także: 7-krotny mistrz świata F1 jest rozczarowany

 

Jak wyjaśniono, wybrane te tory, gdyż "zachęcają do szybkiej jazdy, wyprzedzania, wyścigi na tych obiektach są emocjonujące".

 

Sprint w Chinach i w Miami odbędzie się po raz pierwszy, na czterech pozostałych torach już był rozgrywany. Wyścigi sprinterskie po raz pierwszy rozegrano w sezonie 2021.

 

W sprincie punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata zdobywa ośmiu najszybszych kierowców. Zwycięzca otrzymuje 8 pkt, drugi kierowca - 7, trzeci - 6, itd. Za wszystkie sześć sprintów sezonie można maksymalnie uzbierać dodatkowych 48 pkt.

 

Wprowadzenie sprintu zmieniło przebieg klasycznego weekendu F1. Kwalifikacje do GP przesunięto na piątek z soboty, która w całości poświęcona jest sprintowi. Tego dnia odbywa się także sesja kwalifikacyjna do sprintu, która wyznacza pole startowe tego 100-kilometrowego wyścigu

jb, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie